Habercilikte Yeni Çizgi

HDP Erciş ilçe Yönetimi “Efrin” konulu bir basın toplantısı düzenledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Erciş ilçe örgütü bugün parti binasında “Efrin” konulu bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda HDP  ilçe yöneticisi Ferman Nama basın açıklamasında bulundu; “Türkiye’de mevcut iktidar büyük bir bataklığa saplanmıştır. AKP-MHP iktidarı Ortadoğu halklarını uzun yıllara yayılacak bir savaşın içine atarak Suriye topraklarında bulunan Efrin’e yönelik savaş başlatmıştır.

Tarihsel olarak Türkiye’ye karşı her zaman tehtidkar bir tutum izlemiş olan Rusya’nın kışkırtmaları ve ön açması ile ülkeyi Ortadoğu bataklığına sürükleyen AKP iktidarı uyguladığı politikalarla Türkiye halklarına ağır bedeller getirecek bir felakete sürüklenmektedir.

Siyasi  iktidarı yoksullaştırmaya ve adaletsizliğe dayalı yönetim anlayışını Efrin’e yönelik başlatılan savaş la ört bas edilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir.

Her ne kadar siyasi iktidar “Meşru müdafaa diyerek devletin bekasını” gerekçe gösterse de  ortada devletin bekasını tehtid eden bir tutum ülkeye yönelik olmamıştır. Efrin’e yönelik başlatılan bu savaş politikası Akp’nin 2019 seçimleri öncesi beka sorunudur.

Siyasi iktidar  tüm uluslar arası hukuk kurallarını çiğneyerek ülkeye yönelik bir tehtit olmadığı halde bu girişimi resmen başlatarak ülkeyi felaketin eşiğine getirmiştir.

Ortadoğu’da ki savaşta halkların en güvenli yaşam alanlarından biri olan Efrin’e yönelik başlatılan savaş başta Kürt halkı olmak üzere Efrin de yaşayan tüm halkların yaşam alanına, yaşam hakkına dönük topyekun bir uygulamadır. Suriye savaşı başladığından beri,savaşın yaşandığı alanlardan göç eden halkın huzur içerisinde yaşadığı Efrin’e yönelik başlatılan savaş ile yeni bir göç dalgasının başlayacağı ve sivil halkın büyük mağduriyetler içerisine düşeceği aşikardır.

Tüm dünyayı DAİŞ belasından kurtaran Kürtlere yönelik böylesi bir savaşa karşı sessiz kalan ve örtülü olarak destek sunan ülkeler oluşacak olan tüm mağduriyetlerin ortağıdır.

Çözüm savaş değil barıştır, Emperyalist güçler, yüz yıllardır Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren,Ortadoğu halklarını sonu gelmez savaşlara mahkum eden politikalarının tuzağına düşen siyasi iktidar derhal bu savaşı sonlandırmalıdır. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar halkların hiçbir problemini çözmemiş aksine sorunlarını daha da derinleştirmiştir… Çözüm diplomasi,müzakere ve diyalogdur, bunun öncelikli koşuluda barıştır.

Bu savaşın asla kimseye kazanımı olmayacaktır. Maalesef barışı isteyen herkes AKP iktidarı tarafından tehdit edilerek hedef gösterilmektedir. Erciş HDP-DBP ilçe yönetimleri olarak halklara dayatılan bu  savaş politikasını kabul etmeyeceğimizi belirterek yaşasın halkların kardeşliği diyoruz.”

HDP ilçe Parti binasında yapılan basın toplantısına HDP ve DBP ilçe  Eş Başkanları HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri ve bileşenşer katıldı.

Diğer Haberler