Habercilikte Yeni Çizgi

”ABD Kürt müteffiklerini Türkiye’ye vermez”

Haber Merkezi- Rusya Bilimler Akademisi ABD ve Kanada Enstitüsü’nden Aleksandr Şumilin, ABD’nin Suriyeli Kürtlere silah sevkiyatını artırabileceği için Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nın kapsamını kademeli olarak sınırlayabileceğini belirtti. Rus uzman, ABD’nin Kürt müttefiklerini Türkiye’ye vermeyeceğini de savundu.

Sputnik’te yer alan habere göre Şumilin,”Bu faktör, Erdoğan’ı hem dizginleyen hem de kızdıran bir unsur. Sonuç olarak bu, Ankara ve Washington arasında siyasi istişare yapılması için bir gerekçe oluşturuyor ve ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce dediği gibi, Washington ile uzlaşma için zemin yaratıyor” diye devam eden Şumilin, Erdoğan’ın Afrin harekatıyla ilgili olarak er ya da geç ciddi bir karar alması gerekeceğini savundu.

Rus uzman, “Türkiye, Afrin’de yeterli miktarda askeri kaynağa sahip olabilir ancak burada askeri faktör ikinci planda ve temel teşkil edecek bu karar büyük ihtimalle siyasi olacak” diye ekledi.

Öte yandan Şumilin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Risk var ancak bunlar daha çok siyasi riskler. ABD, bu risklere doğrudan yanıt vermeyecek. Washington, himayesi altındaki Kürt müttefikleri Ankara’ya vermez.”

Diğer Haberler