Habercilikte Yeni Çizgi

ABD’den yapılan açıklama Saray’da krize yol açtı

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip rdoğan dün akşam saatlerinde yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin Amerikaka’dan yapılan açıklamaya Erdoğan itiraz etti.

Hurriyet gazetesinin Cumhurbaşkanlığı katnaklarına dayandırdığı habere göre Trump ile yapılan görüşmede “OHAL” ve “ Afrin’de git gide tırmanan şiddetin kaygı verici olduğu” gibi konular yapılan görüşmede gündeme bile gelmedi

 

YAYINLANAN HABER’DE:  ABD BAŞKANI TRUMP’IN ERDOĞAN’A AFRİN VE OHAL’DEN DUYDUĞU KAYGIYI ANLATTI

 

NTV’nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı kaynakları ABD tarafından yapılan yazılı açıklamanın, görüşmenin içeriğini tam yansıtmadığını savundu. Kaynaklara göre, Trump, Afrin’le ilgili şiddetin tırmasından kaygı duyduğunu söylemedi. Aksine görüşmede Afrin ile ilgili görüş alışverişi dışında bir şey konuşulmadı.

 

‘AFRİN’İ DEĞİL MENBİÇ’İ KASTETTİ!’

 

Görüşmeye ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Trump’ın, “Türk-Amerikan güçleri arasında bir çatışma riskini engellemek için Türkiye’nin ihtiyatlı davranmasını istediği” belirtiliyordu. Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları bu çağrının da Afrin ile ilgili değil, Menbiç’teki ABD askerleriyle ilgili yapıldığını öne sürdü.

 

‘OHAL GÜNDEME GELMEDİ!’

 

Hürriyet’in habere göre ise Cumhurbaşkanlığı kaynakları Trump’ın görüşmede Türkiye’deki OHAL konusuna değinmediğini ileri sürdü. Beyaz Saray açıklamasında OHAL’le ilgili, “Trump Türkiye’den gelen yıkıcı ve yanlış söylemlerin yanısıra ABD vatandaşları ve yerel personelinin uzatılan olağanüstü hal altında tutuklu olmasının neden olduğu kaygıları dile getirdi” denilmişti.

Diğer Haberler