Habercilikte Yeni Çizgi

Trump’un danışmanı’ndan çıkış: Türkiye Afrin’den çekilsin

Haber Merkezi-İsviçre’nin Davos kentinde yapılan 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, Türkiye’nin Suriye’de YPG’ye karşı başlattığı Afrin harekatına ilişkin konuşarak  “Türkiye’nin Afrin bölgesindeki çatışmadan çekilmesini tercih ederim” dedi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Bossert, “Türkiye, Afrin ve Suriye’de ilerlerken çatışmaların artma olasılığına karşı dikkatli olmalı. Biz, bunun IŞİD’i yenmeleri için güvendiğimiz vekil güçlerle çatışma gibi korkunç bir sonucu olmasını istemeyiz” dedi.

‘Türkiye’nin güney sınırında yaşayan insanların meşru güvenlik kaygılarını tanıdıklarını’ belirten ABD’li yetkili, ‘istikrarlı ve desteklenebilir bir Suriye’ye yönelik stratejik ihtiyaç’ doğrultusunda Washington’ın Türkiye’den PKK ve QSD konusundaki kaygılarını yenmesini ve uzun dönemli startejik çıkarlarını etraflı şekilde düşünmesini talep etti.

Bossert “Bence Türkler uzun ve kısa dönemli stratejik ihtiyaçlar konusuna hakimler. Ben sadece onların uzun dönemli stratejik sabır göstermelerini diliyorum. Mevcut durumda Türkiye’nin Afrin bölgesindeki çatışmadan çekilmesini tercih ederim” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler