Habercilikte Yeni Çizgi

Hakkari’de seçim kaybeden aday bir ay sonra AKP il başkanı yapıldı

Haber Merkezi- AKP Hakkari İl Başkanlığı Kongresi’nde genel merkezin adayını büyük oy farkıyla geçip seçimi kazanan Metin Tekin, 1 ay dolmadan görevden alındı. 2 kez istifa etmesi istenen Tekin’in bunu kabul etmemesi üzerine bu kararın alındığı belirtildi. Kulislerde Genel Merkez’in, “Başka illerde de benzer durumlar yaşanabilir. Örnek teşkil etmesin” diyerek bu kararı aldığı yorumları yapıldı.

Nergis Demirkaya’nın Gazete Duvar’da yer alan haberine göre, AKP Hakkari İl Başkanlığı’nın 1 ay önce yaptığı Kongre’de büyük oy farkıyla başkan seçilen Metin Tekin’e genel merkez kararıyla görevden el çektirildi.

AKP Genel Merkezi’nden alınan kararla Hakkari İl Başkanı Nurettin Fırat görevden alınarak yerine Emrullah Gür atandı. 18 Eylül’de görevi devralan Gür’ün ilk işi de partinin il kongresini yapmak oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı il kongresinden Emrullah Gür’ün de genel merkezin desteklediği aday olarak tek başına çıkması bekleniyordu ama öyle olmadı. Gür’ün karşısına Metin Tekin çıktı.

Hakkari İl Kongresi sonuçlarına göre 374 delegenin oy kullandığı 2 adaylı seçimde Metin Tekin 244 delegenin oyunu alarak AK Parti Hakkari İl Başkanı oldu. Atamayla gelen ve genel merkezin desteklediği aday olarak gösterilen Emrullah Gür ise 123 oyda kaldı.

Edinilen bilgiye göre, Metin Tekin’e üst yönetimden 2 kez istifa etmesi çağrısı yapıldı. Ancak Tekin istifa etmedi. Bunun üzerine AK Parti MKYK kararıyla Metin Tekin ve il yöneticileri görevden alındı. Ayrıca il kongresinde belirlenen üst kurul delege seçimi de iptal edildi. Böylece büyük bir oy farkıyla seçimi kazanan il başkanı yerine atanmış bir isimle devam kararı verildi.

Diğer Haberler