Habercilikte Yeni Çizgi

Zeytin Dalı paylaşımları anlık takip ediliyor

Haber Merkezi-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı günden bu yana internet ortamında yapılan yayınları anlık olarak takip ettiğini duyurdu.

Sputnik’in geçtiği habere göre söz konusu  kapsamda Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi sosyal mecraların yetkilileriyle doğrudan temas kurduklarını aktaran Sayan, ‘ yasadışı’ addetikleri içeriklerin anlık olarak iletildiğini söyledi.
AA’ya konuşan Sayan, şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuki uygulamalardan biri olan uyar-kaldır yöntemi uygulanarak gerekli aksiyonların alınması sağlanmaya çalışılıyor. Ancak ABD menşeli bir kısım sosyal medya şirketlerinin, yapılan bildirimlere rağmen yasadışı içerikleri çıkarma konusunda çekimser kaldıkları, hatta tüm uyarılara rağmen ısrarla bu tür içeriklerin yayınlanmasına izin verdikleri görülmektedir. Yasadışı ve manipülatif içerikler yoluyla algı operasyonu yapmayı hedefleyen sosyal medya hesapları ve diğer internet yayınlarına yönelik olarak kurumumuzca ivedilikle işlem tesis edilmektedir.”

BTK Başkanı, ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması amacıyla yasadışı yayınları ve sosyal medya paylaşımlarını yapan kişilere yönelik olarak yasal çerçevede ilgili kurum ve kuruluşlarla tam bir uyum ve koordinasyon içinde hareket edildiğini, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili birimleriyle anlık iletişim sağlanarak söz konusu içerikleri ve içerikleri yayan faillerin adli mercilere iletildiğini’ dile getirdi.

 

Sputnik

Diğer Haberler