Habercilikte Yeni Çizgi

Kürdistan Parlementosu Yarın Afrin İçin Toplanıyor

20 Ocak tarihinden buyana devam eden Türkiye’nin Efrin’e yönelik operasyonunu görüşmek üzere Kürdistan Parlamentosu, yarın toplanacak.

Rûdaw’va açıklamalarda bulunan Parlemento Başkan Yardımcısı Cafer Eminki, Türkiye’nin 20 Ocak tarihinden bu yana devam ettirdiği Efrin operasyonunu görüşmek üzere Kürdistan Parlamentosunun, yarın toplanacağını söyledi.

Cafer Eminki, konuya ilişkin şunları dedi:

“Efrin konusu Kürdistan Parlamentosu için önemli bir konudur. Efrin halkı bölgedeki halkın demokratik ve barışçıl bir şekilde yaşamlarını sürdürerek organize olmuştur. Efrin halkı Suriye’nin içinde bulunduğu karışıklıkta organize olabilirler.”Dünyadaki ülkelerin Efrin’de yaşananlara karşı tavrını eleştiren Cafer Eminki, komşu ve dünyadaki ülkelerin Efrin’de birlikte yaşama saygı duymasını beklediklerini dile getirdi.

Parti gruplarının Parlamento Başkanlığı’na verdikleri öneri üzerine, parlamentonun toplanacağını belirten Eminki, “Oturumda, partiler Efrin konusunda düşüncelerini belirtecek” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte, 20 Ocak’ta “Zeytin Dalı Harekatı” adı altında Rojava’nın Efrin kentine operasyon başlattı.

Operasyonun 9 günün de, bölgede çatışmalar sürüyor.

 

 

Diğer Haberler