Habercilikte Yeni Çizgi

” SDG’ye desteklerimiz sürecek,bunu Türkiye’ye iletik”

Haber Merkezi- ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, koalisyon güçlerinin Menbiç’te kalacağını ifade etti. Dillon, “Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) desteklemeyi sürdüreceğimizi açık bir şekilde Türkiye’ye ilettik” dedi.

Rudaw’a konuşan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Ryan Dillon, SDG’ye yapılan yardımlara ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “IŞİD’e karşı SDG’yi desteklemeyi sürdürüyoruz. Daha önce dile getirdiğimiz gibi şimdi de yineliyoruz; IŞİD’e karşı mücadelede ihtiyaç olan silah ve aletleri sağlıyoruz. Bunu açık bir şekilde Türkiye’ye ilettik.”

Koalisyon güçlerinin Menbiç’te kalacağını vurgulayan Dillon, “Türkiye, koalisyon güçlerinin neden bu kentte olduğunu çok iyi biliyor. Menbiç, Fırat Nehri’nin berisinde bulunuyor ve SDG’nin denetimi alında. Bu yüzden, aksi yönde talimat alana kadar orada faaliyet göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General H.R. McMaster ile dün gece telefonda görüşmüştü. AA tarafından aktarılan habere göre, görüşmede PYD/YPG’ye silah verilmeyeceği konusu ‘teyit edildi’ ve Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınmak zorunda olduğu vurgulandı.

Diğer Haberler