Habercilikte Yeni Çizgi

Rus basını: Kürtler ve Şam Afrin’nin devri için görüşüyor

Rusya’da yayın yapan İzvestiya gazetesi bugün flaş bir iddia ortaya attı. Gazete, PYD ve Suriye Hükümeti’ nin Afrin’in Şam’a verilmesi için görüştükleri ve  görüşmelerde Rusya’nın  Kürtleri ikna etmek için arabuluculuk rolünü üstlendiği iddia edildi.

İzvestiya gazetesine konuşan Kürt çevreleri arasından bir kaynağın, “Afrin ve çevresindeki bölgeleri vermeye hazırız, ancak çıkarlarımızın zarar görmeyeceği yönünde garanti de almalıyız” dediği aktarıldı.

Habere göre Rus bir diplomatik kaynak da konuyla ilgili henüz nihai bir karara ulaşılmadığını ancak görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.Kaynak ayrıca Rusya’nın da arabuluculuk yaparak Kürtleri, Afrin’in Şam’a verilmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını da söyledi.Suriye Savunma Bakanlığı yetkilisi General Samir Süleyman ise iddiayla ilgili, “Ülkemizdeki herhangi bir yere girmek için davete veya izne ihtiyacımız yok. Bu zaten Suriye ordusunun hakkı. Afrin, Suriye’nin bir parçası. Bu bölgelere girilme kararı alındığında, zaten girilecektir” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler