Habercilikte Yeni Çizgi

Brezilyalı ünlü şarkıcı: Kürtçe müzik halkın acısını hissettirebiliyor

Haber Merkezi – Brezilyalı şarkıcı Ariane Marqs, Kürt müziğinin çok hüzünlü olduğunu belirterek, Kürtçe şarkılarda halkın acısının hissedildiğini söyledi.Marqs,Kürtçe müziğe aşık olduğunu belirtti.

Rudaw gazetesi   Ariane Marqs ile ropörtaj gerçekleştirdi.

Ne zamandan beri şarkı söylüyorsunuz?

Çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Müziği yaşadığım şehrin kilise koro ve orkestralarında öğrendim. Halen de kilisede solist olarak çalışıyorum.

Türkçe öğrenmeye çalışırken, Kürtçe şarkı seslendirmeye başladınız. Kürtçe müzikle nasıl tanıştınız?

Çok dil öğreneceğime dair kendime söz vermiştim. Arapça, Farsça ve İbranice gibi Ortadoğu dilleri dikkatimi çekiyor. Türkçe bir şarkıyı dinledikten sonra Türkçe öğrenmek istedim. Türkiye’den bir arkadaşı tanıdım. Bana “Ben Kürt’üm” dedi. Çok şaşırdım, çünkü Kürtlerin tarihiyle ilgili birşey bilmiyordum. Arkadaşım bana Kürtçe bir şarkı gönderdi. Çok sevdim. Ardından Kürt müziği ve kültürüne yönelik araştırma yaptım. Hakikaten çok zengin bir kültüre sahip.
Yabancı bir dili çok güzel konuşmak için o dildeki şarkıları seslendiriyorum. Kürtçe konuşulması benim için çok zordu. Halen de zor. Kürtçe müzikteki aheng çok hoşuma gidiyor. Gerçekten de yüreğimi dağladı.

Arkadaşınız size hangi Kürtçe şarkıyı gönderdi?

Hivron’un Yarê (Yarim) şarkısı. Hakikaten beni çok etkiledi.

Kürtçe şarkıları hissederek seslendiriyorsunuz. Nasıl bu denli büyük bir aşkla söyleyebiliyorsunuz?

Kürtçe şarkılar oldukça derin ve duygulu. Kürtçe şarkılardan bir halkın acısını hessedebiliyor, gelenek ve göreneklerini öğrenebiliyorsunuz. Bununla birlikte eşsiz aşk hikayelerini de görebilirsiniz.Kürtçe şarkı söylediğimde kendimi Kürt kızı olarak hissediyorum. Bazen arkadaşlarım bana “Brezilya’da yaşayan bir Kürt kızısın” diyor.

En çok hangi Kürt sanatçıyı dinliyorsunuz?

Dinlediğim birçok sanatçı var. Mehmet Atlı, Aynur Doğan, Ciwan Haco, Xero Abas, Mem Ararat ve Awaz Baran gibi birçok sanatçıyı dinlerim…

Hangi sanatçıyla düet yapmak istiyorsunuz?

Geçtiğimiz günlerde Diljen Roni ile düet yaptık. Xero Abas, Ciwan Haco ve Mehmet Atlı ile düet yapmayı çok istiyorum. Söz ettiğim sanatçıların, müzikleriyle geçmiş ve bugünü harmanladığını düşünyorum. Çok kutsal bir görev. Kürt müziğinin kökünden kopmaması için büyük mücadele veriyorlar.

Sosyal medayada hatırı sayılır Kürt takipçileriniz var. Seslendirdiğiniz Kürtçe şarkılar çok paylaşıldı. Ne hissediyorsunuz?

Çok şaşırdım. Gurur duydum. Bu denli ilgi göreceğimi düşünmüyordum. Dinleyicilerin olumsuz eleştirilerini bekliyordum. Ancak Kürtler bana destek oldu. Gönülden hepsine teşekkür ediyorum.

Kürt arkadaşlarınız var mı?

Brezilya’da hiç Kürt görmedim. Kürt olan arkadaşlarımı da internet aracılığıyla tanıdım. Onlarla çok görüşüyorum. Onlar bana Kürtçeyi öğretiyorlar. Sadece Kürtçe değil, Türkçe’yi de öğreniyorum.
Rudaw