Habercilikte Yeni Çizgi

Lübnan’da siyasi hareketlilik yoğunlaşıyor

Haber Merkezi- Lübnan’da  genel seçimlere 3 ay kala, Cumhurbaşkanı Michel Aun ve Meclis Başkanı Nebih Berri arasında tansiyon yükselince  Berri yanlıları sokağa döküldü.

Euronews’un haberine göre kriz, Dışişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı Aun’un damadı Cibran Bassil’in Pazartesi günü sosyal medyaya düşen bir videoda halka hitap ederken, Berri’den “haydut” diye söz etmesi üzerine patlak verdi.Berri’yi destekleyenler Bassil’in “Tüm çizgileri aştığını” dile getirerek sokağa döküldü.

Berri’nin lideri olduğu Emel Hareketi destekçileri, Cumhurbaşkanı Aun’un Özgür Yurtsever Hareket partisine ait büroların önünde gösteri düzenleyerek lastik yaktı. Hükümet de gösterilere asker sevkiyatında bulunarak yanıt verdi.

Şarkul Ahval gazetesinin haberine göre Başbakan Saad Hariri ise, gazetecilerden gelen sorulara, “Cumhurbaşkanı ile görüştüm. İtidalli olunması konusunda mutabıkız. Ülkenin gerginliğe ihtiyacı yok. Sayın Basil özür diledi. İtidal ve barışın geleceğini umuyoruz. Bu konuda çabalarıma devam edeceğim. Yaşadığımız ekonomik kriz ortamında, Lübnan vatandaşlarının ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalıyız. Bu, temel görevimiz. Ben, Berri ve Basil’in, yani hepimizin hedefi bu” cevabını verdi.

 

Diğer Haberler