Habercilikte Yeni Çizgi

Robert Fisk: Rus Askeri Afrin’de devriye geziyor

The Independent muhabiri Robert Fisk, aktardığı haberde Afrin’de günlük hayatın normal seyrini sürdürdüğünü, Rus askerinin kentte devriye gezdiğini ifade etti.

BBC Türkçe’nin geçtiği haberden bazı ilgili bölümler şöyle:

“Haber ajansları ve çok sayıda kişi bizlere Rusların Afrin’i terk ettiklerini bildirdi. Ancak Ruslar hâlâ buradalar. En azından gündüz… Halep ve Afrin vilayetleri sınırında Rus bir zırhlı personel taşıyıcısı gördüm. Üzerinde Rusça ve Arapça ‘askeri polis’ yazılmıştı. Ancak önünde çift başlı kartal vardı.Bir YPG yetkilisi ‘Büyük üslerinden çıktılar’ dedi bana, daha sonra şakacı bir dille ekledi: ‘Ancak gün boyunca bizleri ziyaret ediyorlar’.

Burada bir ‘kontrol’ havası seziliyor… Kürtler, elbette kamuoyu önünde olmasa da, Ruslar ile temaslarını, iyi ilişkilerini sürdürüyor. Giyimleri kuşamları yerinde Rus askeri polisleri, her gün Afrin’i ziyaret ediyor. Bunu söylemek fuzuli olacak ama Ruslar Afrin’deki gelişmeleri dikkatle izlemekte fazlasıyla haklı. Ne olur ne olmaz, Erdoğan’ın biraz fazla gitme ihtimaline karşı… Ya da Kürtlerin…”

Diğer Haberler