Habercilikte Yeni Çizgi

Soçi toplantısı başladı

Haber Merkezi- Suriye’deki iç savaşın çözümü için toplanan Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi,gecikmeyle başladı.

Rudaw’ın haberine göre PYD temsilcileri, Türkiye’nin itirazları ve Efrin’ye yönelik operasyon nedeniyle kongreye katılmıyor.Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ankara’dan Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”ne katılmak üzere giden Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalefeti, kongre vesilesiyle havaalanına ve kongre merkezine yerleştirilen rejim bayraklı resim ve logolara tepki göstererek, ülkeye giriş yapmak istemedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, açılış konuşmasında, “Rusya, Suriye’de barışın sağlanması için elinden geleni yaptı. Suriye’nin bu tarihi sayfasının sonlandırılması için bir durum söz konusu” dedi.Kongre’de ilan edilmesi beklenen anayasa komisyonunun oluşturulmasına yönelik çalışmaların Türkiye tarafından takip edileceği bildirildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında sürece ilişkin bugün telefon görüşmesi gerçekleşti.Rus heyetinin başında Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, İran heyetinin başında Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari bulunuyor.

Genel oturumlarına sadece Suriyelilerin katılacağı ifade edilirken, gözlemciler ve garantör ülkeler dahil olmak üzere üçüncü tarafların temsilcilerinin söz konusu toplantılara katılmasına izin verilmeyeceği belirtiliyor.

Diğer Haberler