Habercilikte Yeni Çizgi

SON DAKİKA :Soçi kongresinin sonuç bildirgesi açıklandı

Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlanması ardından kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgede, Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı vurgusu yapıldığı bildirildi.

Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşen Soçi Konferansı sonrasında bugün resmi açıklama yapıldı. Yapılan deklarasyonda, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyulması gerektiği belirtilirken, “Suriye halkı kendi geleceğine seçimlerle karar vermeli” ifadesi denildi.

ANAYASA KOMİTESİ KURMA KARARI ÇIKTI

Muhaliflerin katılmadığı kongrede anayasa komitesi kurulması kararlaştırıldı.

Tarafların üzerinde uzlaştığı bildiride, kongre katılımcılarının süregelen çatışmaları en kısa sürede sonlandırmak istediği ifade edildi.

Ülkenin yeniden bütünleştirilmesi için uluslararası topluma yardım çağrısı yapılan bildiride, bu amaçla anayasa komitesi kurulduğu kaydedildi.

Bildiride, rejim delegasyonunun yanı sıra “geniş temsilli muhalefet delegasyonundan oluşan komitenin anayasal reform taslağı hazırlamak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına katkıda bulunmasına karar verildiği” ifadeleri kullanıldı.

Anayasa komitesinde rejim, muhalefet, Suriye uzmanları, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağı belirtildi.

Bildiride, anayasa komitesinin yetkileri, prosedür kuralları, seçilme kriteri gibi hususlar üzerindeki nihai anlaşmanın BM gözetimindeki Cenevre sürecinde yapılacağı vurgulandı.

Bildirinin sonunda, Suriye Özel Temsilcisini anayasa komitesinin Cenevre’deki işlerine yardımcı olarak ataması için BM Genel Sekreteri’ne çağrı yapıldı.

Diğer Haberler