Habercilikte Yeni Çizgi

Demirtaş’ın davasında yeni gelişme

Haber Merkezi- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 27 Aralık 2013 günü Şırnak’ta düzenlenen bir etkinliğe katıldığı gerekçesiyle “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme bunların hareketlerine katılma” iddiasıyla 1.5 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yeni gelişme yaşandı.

DHA’daki habere göre, Şırnak 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesine Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Demirtaş, mahkemeye gelerek savunma yapmak istediği söyledi.Bunun üzerine Edirne F Tipi Cezaevi’ne yazı yazan mahkeme, Demirtaş’ın tutuksuz yargılandığı davanın duruşmasına getirilmesini istedi. Cezaevinden mahkemeye gönderilen tutanakta; “Demirtaş’ın tanınan ve bilinen kişi olması, geniş bir çevresinin bulunması, sevk ve duruşma sırasında ciddi güvenlik riski oluşabileceği gerekçesiyle sanığın duruşmaya getirilemeyeceği” ifadelerine yer verildi.

Bunun üzerine Adalet Bakanlığı ilgili makamlardan görüş alarak, dosyayı davanın naklini değerlendirmek üzere Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’ne gönderdi. Talebi değerlendiren 5’inci Ceza Dairesi, davanın güvenlik gerekçesiyle Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Selahattin Demirtaş’ın 142 yıla kadar hapis istemiyle tutuklu yargılandığı dava ve Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıl kadar hapis istemiyle yargılandığı dava da Ankara’ya nakledilmişti.

Diğer Haberler