Habercilikte Yeni Çizgi

HDP’li Botan, gazetecilere dönük artan baskı ve tutuklamaları meclis gündemine taşıdı

Haber Merkezi- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili  Lezgin Botan ,  gazeteciler üzerinde artan baskı ve tutuklamaları  Meclis gündemine taşıdı.

HDP’li Botan,Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye genelinde 149 tutuklu gazetecinin bulunduğnu hatırlatarak son dönemler daha çok artan baskı ve tutuklamalara dikkat çekti. Botan , ”Özellikle 20 Temmuz 2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte basın üzerindeki baskı periyodik bir hal almış ve bunun sonucunda 200’e yakın medya kuruluşu da kapatılarak 3 bin civarında basın çalışanı işsiz bırakılmıştır. Bunun sonucunda çağdaş demokrasilerde yasama, yürütme ve yargı erklerinin yanında dördüncü kuvvet olarak adlandırılan özgür ve bağımsız basının kamu yararına görevini yapması engellenmiştir. Van’da da birçok gazete ve TV kapatıldığı gibi gazetecilik mesleği her gün gözaltı ve tutuklanma tehdidi altında yapılmaya başlanmıştır. Çünkü Van’da da basın çalışanları, yaptıkları haberlerden dolayı sıklıkla çeşitli cezalara mahkum edilmişlerdir. Yakın zamanda bile Efrin’e yönelik askeri müdahaleye ilişkin haberler ve paylaşımlardan dolayı birçok gazeteci tutuklanmış, iki gazeteci de gözaltına alınmıştır. ” ifadelerini kullandı.

Daha sonra yaptığı haber ve çektiği fotoğraflardan dolayı hakkında hapis cezası verilen Van’lı gazeteci/fotoğrafçı Rışen Takva’nın da durumuna dikkat çeken Botan, ”Bu tarz cezalandırmalar  basın özgürlüğüne ve mesleki çalışmalara gözdağı niteliği taşıyarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ve haberdar edilmesine engel koymaktadır.” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yönetilen sorular şöyle:

1 – Gazeteci ve fotoğrafçı Ruşen Murat Takva hakkında verilen cezanın; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılama hakkını düzenleyen 6’ncı maddesi ile ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesi kapsamında değerlendirilmemesinin nedeni nedir?

2 – Gazeteci Ruşen Murat Takva hakkında kaynağı belirsiz, isimsiz ve imzasız bir elektronik posta üzerine iddianame düzenlenmiştir. Bu durum TBMM’ye veya yetkili makamlara gönderilen dilekçelerin işleme alınması için aranan şartları düzenleyen metinlere uygun mudur?

3 – Gazeteci Ruşen Murat Takva hakkında hazırlanan iddianamede etkin olarak esasa ilişkin yapılan soruşturmalar nelerdir? Politik ve yanlı üsluptan uzak ne tür hukuksal veriler göz önüne alınmıştır?

4 – Gazetecilik mesleğini yapanların paylaştığı haber ve fotoğrafların örgüt propagandası veya mesleki gereklilik olarak kabul edilmesine yönelik kıstaslar nelerdir? Bir olayın veya durumun haber değeri taşıyıp taşımadığına veya propaganda olup olmadığına kim veya kimler karar vermektedir?

5 – Herhangi bir cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemleri meşru göstermeyi içermediği halde yapılan haberlerle ilgili soruşturma açılmasının hukuki dayanakları nelerdir?

6 – Van’da son beş yılda gözaltına alınan, haklarında soruşturma açılan ve tutuklanan gazeteci ve medya çalışanı sayısı kaçtır? Bu sayının yıllara göre dağılımı nedir?

7 – Türkiye’de son beş yılda gözaltına alınan, haklarında soruşturma açılan ve tutuklanan gazeteci ve medya çalışanı sayısı kaçtır? Bu sayının yıllara ve illere göre dağılımı nedir?

8 – Bakanlığınızda gazetecilerin nasıl haber yapması gerektiğini içeren ve neyin haber değeri taşıyıp taşımadığını gösteren herhangi bir talimatname bulunmakta mıdır?

 

Gazetecizgi

Diğer Haberler