Habercilikte Yeni Çizgi

IKBY Parlementosu ‘Afrin Operasyonunu’ kınadı

Haber Merkezi- Kürdistan Parlamentosu,bugün Afrin gündemiyle toplandı. Parlemento, TSK’nın Afrin’e düzenlediği operasyonu kınadığını açıkladı.

Rudaw’ın haberine göre Oturumda, TSK’nin Efrin’e düzenlediği operasyonun yanı sıra kentteki sivillerin durumu ele alındı.Türkiye’nin Efrin’e yönelik askeri operasyonunun kınandığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) veuluslararası toplumdan operasyona karşı acil tavır talebinde bulunuldu.Kürdistan Parlamentosu, “Türkiye’yi uluslararası hukuk ve komşuluk haklarına saygı duymaya” davet etti.

Açıklamada Afrin ve Rojava için de atılması gereken adımlar da şu şekilde sıralandı:

-Rojava ve özellikle de Efrin’e ulaştırılacak insani yardım ve sağlık malzemeleri için Rojava ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sınırlar açık tutulmalı.

-Rojavalı güç ve siyasi taraflar, karşı karşıya kalınan tehlikeleri göz önünde bulundurarak, çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, diyalog ve birbirini kabul etme yolunu denemeli, ulusal birliği sağlama ve kazanımlarını korumaya dönük adımlar atmalı.

– Rojavalı güç ve siyasi taraflar karşı karşıya kalınan tehlikeleri göz önünde bulundurarak çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, diyalog ve birbirini Kabul etme yolunu denemeli, ulusal birliği sağlama ve kazanımlarını korumaya dönük adımlar atmalı.

-Bu durumda, ortak ulusal sorumlulukların yerine getirilmesi için Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını zorunlu görüyoruz. Kürdistan halkının yüksek çıkarlarının tüm ideolojik, parti ve siyasi çıkarların üstünde tutulması gerekiyor.

Diğer Haberler