Habercilikte Yeni Çizgi

‘Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması’ 152 yıl sonra görülecek

Haber Merkezi- Ay 152 yıl sonra ilk kez bu akşam her zamankinden daha parlak bir renge bürünecek, hafif kırmızı gözükecek ve “mavi” olacak. 18.34’te gökyüzüne bakarsanız, oldukça ender rastlanan bir gökyüzü olayını kısmen dahi olsa görmeniz mümkün olacak.Türkiye’den bakıldığında Dünya’nın gölgesi Ay’ın neredeyse yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre Bu akşam Ay, Dünya’ya en çok yaklaştığı noktada olacak. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 360 bin 198 kilometreye kadar inecek.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, Süper Ay esnasında Ay’ın normalden daha büyük ve yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükeceğini söylüyor.Tutulmanın en iyi izleneceği yerler ise ABD’nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri.

Süper Ay, akşam Dünya’nın gölgesinde kalacak. Bu da Ay’ın hafif kızıl bir renge bürünmesini sağlayacak. Bu olaya “kanlı ay” deniyor.Güneş ışınları Dünya’nın atmosferinden geçerek Ay’ın yüzeyine indiğinde bu kırmızı rengi veriyor.