Habercilikte Yeni Çizgi

Yıllar süren savaşla Suriye’liler nerelere göç etti?

Haber Merkezi- ABD merkezili Pew şirketi, yaptığı son araştırma ile ülkelerindeki kriz nedeniyle 13 milyon Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve bu göçmenlerin nerelere gittiğini açıkladı. Araştırmaya göre, son yıllarda en çok göç veren halk Suriyeliler oldu. 6 milyon Suriyeli ülke içinde yer değiştirdi, bu sayı toplam göç oranının 49’unu oluşturdu.

Sputnik’in haberine göre göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin yüzde 49’u (5 milyondan fazlası) ise Ortadoğu’daki komşu ülkelere gitti. En çok Suriyeliyi alan ülke ise Türkiye oldu. Suriyelilerin 3.4 milyonu Türkiye’ye, 1 milyonu Lübnan’a, 660 bini Ürdün’e, 250 bin’i Irak’a göç etti.

Suriyeli sığınmacılar, Avrupa’ya kaçmak için organlarını satıyor

Avrupa’ya sığınma talebiyle veya mülteci olarak giden Suriyelilerin sayısı da yaklaşık 1 milyon oldu. Suriyelilerin 500 binden fazlası Almanya’ya, 110 binden fazlası İsviçre’ye, yaklaşık 50 bini Avusturya’ya gitti.Suriyelilerin en çok göç ettiği bir başka bölge de Kuzey Amerika. Toplam göç oranının yalnızca yüzde 1’lik bir kısmını oluştursa da, Kuzey Amerika’ya yaklaşık 100 bin Suriyeli göç etti. Krizin başlamasından bu yana 52 bin Suriyeli Kanada’ya, 21 bin Suriyeli ABD’ye gitti.

Diğer Haberler