Habercilikte Yeni Çizgi

Trump: Nükleer silahlarımızı yeniden modernize etmeliyiz

Haber Merkezi- Göreve başlaması sonrası Amerikan Kongresi’nde ilk ulusa sesleniş konuşmasını yapan Trump, “Savunma startejimiz kapsamında nükleer cephanemizi modernize etmeli ve yeniden inşa etmeliyiz” dedi.

T 24’ün haberine göre Trump  konuşmasında, “Geçen yıl, IŞİD’i dünya üzerinden yok etmek için müttefiklerimizle çalışacağımıza söz vermiştim. Bir yıl sonra, koalisyonun IŞİD’i yendiğini, Irak ve Suriye’de neredeyse ellerindeki tüm toprakları geri adıklarını söylemekten gurur duyuyorum. Ama daha yapılacak çok şey var. IŞİD tamamen yenilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmadan diğer bazı satırbaşları şöyle:

 

Donald Trump, Beyaz Saray’daki ilk yılında, Amerika’yı tüm halkı için yeniden büyük bir ülkeye dönüştürmeye yönelik misyonu kapsamında emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Son başkanlık seçimi sonrası ABD’de 2,4 milyon kişiye istihdam sağlandığını, ülkede ücretlerin sonunda artmaya başladığını, işsizliğin de son 45 yıln en düşük düzeyinde olduğunu belirten Trump, ” ‘Bu bizim ‘Yeni Amerika’ anımız. Şu an Amerikan rüyasını yaşamaya başlamak için en iyi zaman” diye konuştu.

“Ekonomik teslimiyet devri bitti” diyen Trump, ABD’nin artık diğer ülkeler ile adil ticaret ilişkileri istediğini, kötü ticaret anlaşmalarını düzeltip, yenilerini de müzakere etmek istediklerini kaydetti.Trump ayrıca tüm Amerikalıların güvenliğini koruyacağını vurgulayarak Kongre’den göçmenlik reformlarına destek vermesini istedi.

Planının sınır güvenliğini artıracağını savunan Trump, ailelerince çocukluklarında yasadışı yollardan ABD’ye götürülen yaklaşık 2 milyon göçmene de Amerikan vatandaşlığı yolunu açtığını söyledi.

 

Diğer Haberler