Habercilikte Yeni Çizgi

Dışişeri Bakanı Çavuşoğlunun Afrin Tepkisine Macron cevap verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında “Türkiye’nin Afrin’e yönelik sürdürdüğü askeri operasyonla ilgili sarf ettiği “işgale dönüşmemeli” ifadelerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tepki göstermişti bunun üzerine yeni bir açıklamada bulunan Macron “Muhtemelen Türkiye’nin bulunduğu noktadan daha ileri gitme gibi veya bölgede uzun süre kalmayı hedeflemediği” anlamı taşıdığını ifade etti.

Tunus ziyaretinin ardından Senegal’ın başkenti Dakar’a hareket etmeden önce havalimanında düzenlediği basın toplantısında, “Afrin operasyonu işgale dönüşmemeli” şeklindeki açıklamaları üzerine Çavuşoğlu’nun gösterdiği tepkiye değinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şunları söyledi:

“Şunu belirtmek isterim ki Türkiye Dışişleri Bakanının tepkisi, muhtemelen operasyonun sınırı güvence altına alma amacı taşıdığı, Türkiye’nin bugün bulunduğu noktadan daha ileri gitmeyi veya bölgede uzun süre kalmayı hedeflemediği anlamına geliyor.”

Türkiye’nin sınırında yaptığı operasyonların, güvenliğini sağlamak ve terör örgütü DAİŞ’le mücadele için “meşru bir hak” olduğunu aktaran Macron, “ancak operasyonların yönünün değişmesi ve işgal halini almasında tepki farklı olacak.” diye konuştu.

Macron’un, “Afrin operasyonu işgale dönüşmemeli” şeklindeki açıklamalarının ardından, Çavuşoğlu, “Afrin operasyonuyla ilgili Fransa ya da başka hiçbir ülke bize ders veremez. Bu operasyonun amacının ne olduğunu çok iyi biliyorlar, kendilerine de net bir şekilde anlattık, bilgi de verdik. Maalesef bu Avrupalıların şöyle bir ikiyüzlülüğü var; bunu genel söylüyorum. Yüzümüze karşı konuştukları zaman ‘haklısınız tabii, meşru müdafaa hakkınız, güvenliğiniz önemli…’ Sonra arkadan böyle değişik konuşmalar yapıyorlar.” şeklinde tepki göstermişti.

Diğer Haberler