Habercilikte Yeni Çizgi

Irak, Kürdistan Bölgesi ile iletişimi kesti

Haber Merkezi- Irak Kürdistan Bölgesi  Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı, Irak merkezi yönetiminin Kürdistan’daki sabit telefon hatlarıyla iletişimi kesmesine sert tepki gösterdi.

Basnews’in haberine göre bakanlıktan yapılan açıklamada, Bağdat’ın bu kararı Erbil’e danışmadan aldığı, bu karardan vazgeçilmemesi durumunda bakanlığın konuyu mahkemeye taşıyacağı belirtildi. Bağdat’ın bu kararının yasa dışı olduğunun belirtildiği açıklamada, Baas rejimi döneminde bile böyle bir uygulamanın yaşanmadığı ve sabit telefon hatlarının da o dönemde işleme konulduğu aktarıldı.

Hastaneler, Polis teşkilatları ve diğer güvenlik birimleriyle birlikte Bölgesel Yönetimdeki  resmi kurum ve kuruluşların çoğunun halen bu hatları kullanarak halka hizmet sundukları ve bu hatlarla iletişimin kesilmesinin büyük mağduriyetleri beraberinde getireceğinin hatırlatıldığı açıklamada, bu kararın maddi külfetinin de çok ağır olacağı vurgulandı. Bakanlık açıklamasında Bağdat yönetiminden bu karardan derhal vazgeçmesi, aksi durumda Kürdistan bölgesel hükümetinin konuyu mahkemeye taşıyacağı uyarısı yer aldı.

Diğer Haberler