Habercilikte Yeni Çizgi

Afrin Operasyonunda 15. gün | Son durum ve ilginç detaylar

20 Ocak tarihinde Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun başlattığı Afrin’e yönelik harekatta şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Yoğun çatışmalardan dolayı planlanan düzüyde bir ilerlemenin sağlanamadığı öne sürülen iddialar arasında. Yerel ne dünya basınında elde edilen kaynaklara göre Türkiye ve ÖSO uçak bombardımanı eşliğinde operasyon başlattıkları sınırdan Afrin’e doğru sadece 5 kilometrelik bil yol kaydettikleri söyleniyor

Diğer yandan DSG/YPG’nin çekildiği Bilbil bölgesine DSG/YPG’nin yeni bir saldırı başlattığı ve burada da şiddetli çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Türkiye’nin Cındırese bölgesine yönelik bombardımanı devam ettiği de bildirildi.

Diğer yandan Afrin merkezinde hayat günlük olağan akışında devam ediyor ve Afrin halkı topraklarını terk etmeyeceklerini söylüyor. Savaşın başlangıcından bu yana ilk defa -2 gün önce- Afrin merkeze bir roket düşmüş ve 12 kişi yaralanmıştı. Diğer yandan Afrin’liler şimdiye kadar günlük ihtiyaçlarını ekmek ve gıda gibi maddeleri temin etmekte bir sıkıntı çekmediği söyleniyor.

Yalnız Afrin’deki çatışmaların sürmesi halinde önümüzdeki günlerde temel ihtiyaç maddelerinde sıkıntıların yaşanabileceği ifade ediliyor. Zira Afrin’e sadece dar bir bölgeden bir ticari yol açık, ama bu yolun ne zamana kadar açık olacağını savaşın gidişatı gösterecek.Afrin Hastanesi doktoru Halil Sebri ise sivil yaralıların fazlalığından dolayı ilaç sıkıntısının başladığını ve ilerleyen dönemlerde ilaç sıkıntısının baş göstereceğini söylüyor.

Öte yandan PYD Eş Genel Başkanları da “Uluslararası toplumun Afrin üzerindeki saldırılar karşısındaki sessizliğini” eleştirirken, Afrin’nin göstereceği direncin Uluslararası toplumun tavrını değiştireceğini ümit ettiklerini söylüyorlar.

Kaynak : Zernews

Diğer Haberler