Habercilikte Yeni Çizgi

Abadi: Erbil ile yol haritası üzerinde anlaştık

Haber Merkezi- Irak Başbakanı Haydar Abadi, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlar konusunda, “Davos’da Neçirvan Barzani ve Kubad Talabani ile bir yol haritası üzerinde anlaştık” dedi.

Rudaw’ın haberine göre Haydar Abadi, bir gazeteye verdiği röportajda, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile merkezi Irak hükümetinin arasındaki sorunlara değinerek şunları söyledi:
“Her şeyden önce Kürt sorunun bir bölümünün tarihi olduğunu ifade etmek istiyorum. Kürtlerin düşüncesine saygı duyuyoruz. Kürt sorunu, Irak’taki bütün hükümetlerin savaşıydı. Ayrıca bir ulusal sorun da söz konusu. Çünkü ulusal açısında onların bazı noktaları var. Petrol ve memur maaşlarının krizlerine rağmen sorunları çözmeye çalışıyoruz.”

Abadi, “Kürdistan Bölgesi’nde şeffaflık ve incelemenin eksikliğini eleştiriyoruz. Orada ki işlerin yürütülmesini reddediyoruz. Çünkü işler siyasal bir parti yöntemiyle yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

Davos’ta Neçrivan Barzani ile görüştüğünü dile getiren Abadi, “Davoz zirvesi kapsamında Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ile Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü konusunda bir yol haritası üzerinde anlaştık. Umarım süreç doğru bir şekilde işler” diye belirtti.
Irak Başbakanı, Birileri krizlerin çözülmesini istemiyor ve Kürtler için ulus bir devletin kurulmasında ısrar ediyorlar. Bu bir rüya ve arzudur. Ama biz bunu reddediyoruz. Bütün sorunların çözümü ve anayasaya bağlı kalarak federal hükümetin nüfuzunu bölgede (Kürdistan Bölgesi) uygulamaya ısrarlıyım” dedi.

Diğer Haberler