Habercilikte Yeni Çizgi

Gücünü kaybeden İŞİD yeniden eylemler yapmaya başladı

Haber Merkezi- Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı operasyonla birlikte, IŞİD’in Suriye ordusuna ve Demokratik Suriye Güçlerine yönelik ciddi eylemler düzenlemeye başladığı iddia edildi. Rakka operasyonundan sonra güç kaybeden İŞİD’de ciddi bir kıpırdamanın olduğunu ifade ediliyor.

Nerina Azad adlı haber sitesinin İZNews’e dayandırdığı habere göre IŞİD, Rakka ve Deirezzor’u kaybettikten sonra cephede savaşacak gücünü de kaybederek  uyuyan hücre pozisyonuna dönüştürmüştü.Uluslararası Koalisyon bunun farkındaydı. Demokratik Suriye Güçleri ile oluşturmak istediği ‘Sınır Muhafızları Ordusu’ ile İŞİD’in belki yıllar sonra ortaya çıkabilecek uyuyan hücrelerine karşın önlemin almaktı.Suriyedeki karışık ortamı tekrardan fırsat buldu.Azımsanmayacak kadar da yer yer cephe savaşına da girmeye başladı.

Habere göre buradaki güçler (Suriye Demokratik Güçleri) Afrin’de devam eden savaşatan dolayı dikkatlerini buraya veremediklerini ve artan IŞİD saldırılarının bundan kaynaklandığını söylediler.

IŞİD, bir haftadır Doğu Deirezzor bölgesinde SDG’ye yönelik eylemlerde bulunuyor. Haseki bölge hattında Suriye Demokratik Güçlerine yönelik yapılan saldırıda, SDG’nin iki üyesi hayatını kaybetti.Suriye ordusuna mensup kaynak, Afrin operasyonu başlatıldığından bu yana, İdlib’in doğusu ile Deirezzor’un doğu ve batı hatlarında IŞİD’de ciddi hareketlenmeler olduğunu dile getirdi. IŞİD’in bazı bölgelerde cephe savaşına tekrardan girdiğini doğruladı.

Söz konusu kaynağa göre İŞİD’deki hareketlenme sadece Deirezzorla da sınır kalmıyor, aynı zamanda Afrin operasyonuna götürüldüğü iddia edilen ÖSO’luların terk ettiği İdlib’in doğu bölgelerine de IŞİD yerleşti.İŞİD,tekrardan İdlib’in doğusunda içerisinde savaşabilecek bir toprak parçasına tekrardan sahip oldu.

Diğer Haberler