Habercilikte Yeni Çizgi

Müslim: Ulusal birliğe ihtiyacımız var

Haber Merkezi- PYD Eski Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye ile Rusya arasında Afrin konusunda mutabakat olduğunu söyledi.Müslim,” Kürt Ulusal Kongresi gerçekleşseydi belki Kerkük olayları yaşanmazdı. Tüm Kürdistan’da birliğe ihtiyacımız var.” dedi.

K 24 ‘ün haberine göre bir TV kanalına canlı  katılan PYD Eski Eş Başkanı Salih Müslim, Afrin’e yönelik operasyonun Türkiye-Rusya mutabakatıyla gerçekleştiğini kaydederek, Rus güçleri Afrin’den çekilirken kendilerini haberdar etmediğini belirtti.

Afrin için her koşulda savaşacaklarını dile getiren Salih Müslim, “Halk bizim arkamızda. Afrin’de de Kobani gibi direneceğiz” dedi.

Uluslararası Koalisyon ile işbirliklerinin devam ettiğinin altını çizen Müslim şunları söyledi: “Minbiç’le ilgili Türkiye’nin kendi hesabı varsa bizim de hesabımız var. Minbiç halkı DSG ile birlikte kenti DAİŞ’in elinden kurtardığı gibi tekrar kendi kentini savunacaktır. Hiçbir devletten bizi savunmasını istemiyoruz. Biz halkımıza güveniyoruz.

Biz Rakka ve diğer kentlerde kimse için savaşmadık, kendimiz için savaştık. DAİŞ oralarda olsaydı biz evimizde rahat oturamazdık. Çıkarlarımız örtüştüğü için Uluslararası Koalisyon çatısı altındaki güçlerle hareket ettik. Biz kimsenin çetesi değiliz. Herkesin hesabı olduğu gibi bizim de kendi hesabımız var.

Kürt Ulusal Kongresi gerçekleşseydi belki Kerkük olayları yaşanmazdı. Tüm Kürdistan’da birliğe ihtiyacımız var. Düşmanlarımız bellidir.

Bizim kapımız her türlü yakınlaşma ve ittifak için herkese açıktır. Biz şuana kadar Suriye’den ayrılmak istediğimizi söylemedik. Suriye içerisinde federal bir yönetim istediğimizi söyledik.”

Diğer Haberler