Habercilikte Yeni Çizgi

Taksici Ceyhan’ın soruşturmasında 6 aydır ilerleme yok

VAN – Erciş’te taranan araçta yaşamını yitiren taksici Zafer Ceyhan’ın soruşturma dosyasında 6 aydır ilerleme yok. Taksiyi teslim alan ve üzerindeki kurşun izlerini kapatmadan çalıştıran ağabey Nuri Ceyhan, “Belli ki taksiye sonradan kurşun sıkılmış” dedi.

Van’ın Erciş ilçesi Yeşilova (Sulû) Mahallesi’nde 28 Eylül 2017 tarihinde taranan araçta yaşamını yitiren 2 kişiden biri olan taksici Zafer Ceyhan’ın (45) ölümü üzerinden 6 ay geçmesine rağmen soruşturma dosyasında arpa boyu yol alınmadı. Olayın ardından valiliğin yaptığı “Çıkan silahlı çatışmada 2 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir” açıklamasına 4 çocuk babası olan Ceyhan’ın ailesi ve çalışma arkadaşları tepki göstermişti.

Olayın ardından yaşananlar ve soruşturma dosyasıyla ilgili konuşan ağabey Nuri Ceyhan, kardeşinin taksinin içerisinde değil dışında öldürüldüğünü vurguladı.

‘5 YAŞINDAKİ OĞLU HER YERDE BABASINI ARIYOR’

Olayın ardından polisin geri verdiği taksiyi kardeşinin ailesine bakmak için çalıştırarak geçimini sağladığını belirten ağabey Ceyhan, ailenin yaşadığı zorlukları anlattı. 5 yaşındaki yeğeninin babasına olan özleminden dolayı sürekli ağladığını kaydeden ağabey Ceyhan, “Geride kalan aileye ve çocuklara hepimiz birlikte bakmaya çalışıyoruz. Olayın üzerinden nerdeyse 6 ay geçti ama hala toparlanamadık. Özellikle kardeşimin en küçük oğlu ne zaman ailenin erkeklerini bir arada görse koşup aramıza geliyor. Babasını görmediği zaman tekrar ağlayarak geri gidiyor. Diğer çocukları biraz daha toparlansa da en küçüğü her yerde babasını arıyor. Bütün aile kendi evlerinde yaşamaya devam ediyor. Biz kardeşler olarak maddi manevi olarak babalarının yokluğunu aratmamaya çalışıyoruz. Polis taksiyi bize teslim etti. Götürdüm tamir ettim, şimdi ben çalıştırıyorum” dedi.

KURŞUN İZLERİNİ KAPATMADI

Taksiyi aldıklarında aracın ön tarafına iki kurşun, direksiyon tarafına da bir kurşun izi olduğunu ifade eden ağabey Ceyhan, Valiliğin yaptığı açıklamaların aksine takside çatışma izi olmadığını vurguladı. Kardeşinin hukuksuz bir şekilde öldürüldüğünü ifade eden ağabey Ceyhan, şöyle devam etti: “Taksiyi alıp tamir ettikten sonra da her hangi işlem yapmadık. Çatışma falan çıkmamış sadece 3 kurşun izi var. O kurşun izlerini de kapattırmadan öyle bıraktık, yarın öbür gün bir soruşturma başlatılırsa gerekli olabilir. Kardeşim o taksiden çıkarılarak öldürülmüş ve belli ki taksiye sonradan kurşun sıkılmış. Bütün bunları, kardeşimin uğradığı haksızlığı, yargı yoluyla ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Sonuçta sivil ve çoluk çocuğu olan bir insan öldürüldü. Bu mesele kimsenin isteyince üstünü örteceği bir mesele değil. Takip ettiğimiz kadarıyla savcılık soruşturması sürüyor, onların soruşturması sonuçlandıktan sonra dava açmaya hazırlanıyoruz. Açıkçası savcılığın Zafer’in ölümünü nereye koyacağını bilemiyorum ama aile olarak bunun yargı mücadelesini vereceğiz. Aile olarak tek istediğimiz 6 ay önce öldürülmüş kardeşimin sorumlusunun ortaya çıkmasıdır.” MA

Diğer Haberler