Habercilikte Yeni Çizgi

Birçok merkezden Newroz notları: Cizre,Nusaybin,Yüksekova…

Gazete Çizgi- Bugün birçok merkezde “Newroz direniştir, halkların faşizme karşı baharıdır” sloganıyla Newroz kutlamaları yapılıyor. Diyarbakır’dan Cizre’ye, Hakkari’den İstanbul’a, Urfa’dan Mersin’e, Van’dan Adana’ya, Ankara’dan Mardin ve İzmir’e uzanan Newroz kutlama notları şöyle:

Gazete Karınca’nın haberine göre Diyarbakır’da saat 11.00’de Newroz Parkı’nda başlayacak kutlama için on binlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren alana giriş yaptı.Yöresel kıyafetleri ile Newroz alanına yürümeye başlayanlar kendilerine eşlik eden davul zurnalarla Newroz’un ilk halaylarını çekti.Newroz alanı her yıl olduğu gibi bu yıl da sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Alanın dört bir yanına Kürtçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde “Newroz pîroz be” yazılı pankartlar asıldı. Alanda ayrıca “Halkın iradesi gasp edilemez”, “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak” pankartları yer alıyor.

İki polisin diyaloğu: “Abi yine de geliyorlar”

Newroz alanına girmek isteyenler alanda polis tarafından yapılan aramanın ardından 5 arama noktasından giriş yaparken, etkinliği takip eden gazetecilerden Ömer Çelik, alanının girişindeki iki polisin ilginç diyalogunu kaleme aldı.

Gazeteci Çelik’in izleniminin bir bölümü şöyle:

“Alana daha da yaklaşıldığında polislerce kurulan kontrol noktaları göze çarpıyor. TOMA’sı, çevik kuvveti, güneş gözlüklerinin arkasında dudakları zaman zaman oynayan özel harekatçı polisleriyle devlet yine orada. Üstü arananların alana girişlerine izin veriliyor.Kitlenin tarif edilmesi zor bir birikmiş öfke, sevinç, heyecan, umut ve isyan haliyle alana bir an önce alana ulaşmak ve halaya girmek için verdiği çabanın yansıttığı hal, her seferinde olduğu gibi en şok yine polisleri şaşırttı. Öyle ki kulak kabartıp dinlediğim iki polisten birinin diğerine sarf ettiği “Abi yine de geliyorlar” sözü tek başına çok şey anlatıyor. Çünkü her şey, sarf edilen bu cümledeki “yine de” kelimesinde saklı.
vet, Amed halkı geliyordu, “yine de” geliyordu Newroz alanına. Çünkü Newroz direnişti, faşizme karşı halkların baharıydı.”

Saat ilerledikçe kentteki Newroz alanı dolarken, MA, alanda yüz binlerce kişinin olduğunu aktardı. Alanda en çok yükselen ses ise “Bijî Berxwedana Efrînê” yani, “Yaşasın Afrin direnişi”.Açılış konuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı yaptı. Camcı, Newroz’un önemine değinerek, Newroz’un yeni yaşamın çağrıcısı olduğunu ifade ederek, tüm Kürt halkının Newroz’unu kutladı ve “ne olursa olsun Kürt halkının kazanacağını” söyledi.

Afrin’den mesaj

Etkinlikte konuşan Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Afrin halkının Newroz’a gönderdiği mesajı okudu.Afrin Kantonu yönetimi tarafından gönderilen mesajda, Türkiye’nin ÖSO gruplarıyla birlikte 20 Ocak’ta başlattığı operasyon hatırlatılırken, direnişe dikkat çekildi. Mesaj özetle şöyle:“Afrin halkı olarak sadece Türkiye’ye değil birçok güce karşı direnmekteyiz. Afrin halkı olarak bu güçlere teslim olmadık ve olmayacağız. Bizler toprağımızı ve onurumuzu korumak için sonuna kadar direndik. Bir devletin tek başına dahi baş edemediği bu güçlere karşı direniyoruz. ÖSO çeteleri uluslararası güçler sayesinde topraklarımıza girmiştir. İşgalcilere karşı halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla tedbir alınmış ve mücadelemiz devam etmektedir.

Afrin tüm insanlığın ortak kenti olacak ve işgalcilere yem olmayacaktır. Bu nedenle yeni mücadele aşaması başlatılmıştır. Bu nedenle tüm halkımızın desteği daha fazla olmalıdır.Amed başkenttir ve artık başkent rolünü oynamalıdır. Öncülük etme misyonunu biran önce hayata geçirmelidir. Bu toprakların ve bu kadim halkın yalnız olmadığını herkese bir kez daha gösterme zamanıdır. Newroz bu yönden önemlidir. İşgalcilere karşı direniş bayramı olan Newrozu direniş ile karşılamaktayız. 2019 Newrozu’nu umut ve özgürlük içerisinde kutlayacağımıza inanıyoruz. Tarihi direnen halklar yazacaktır. Direniş ruhuyla sizleri selamlıyoruz. Bijî Newroz, bijî tekoşînameyê Azadiyê!”

CİZRE

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Newroz, Konak Mahallesi’ndeki Bozalan Tesisleri’nde kutlanıyor.Binlerce kişinin sabah saatlerinde Newroz alanını doldurduğu kentte okullar boş kalırken, alan doldu. Sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitirenlerin aileleri de alanda yerlerini aldı.

Şırnak, Silopi, İdil, Uludere, Beytüşşebap ve Güçlükonak ilçesinden onlarca araçla kutlamaya katılmak için Cizre’ye gelmek isteyen yurttaşlar saatlerce polis kontrol noktalarında bekletildi ve GBT kontrolünün ardından kente alındı.
Alan girişinde basın mensuplarının fotoğraf ve görüntülerini kontrol eden polis, alan dışında çekilen görüntüleri sildi. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan karar doğrultusunda, Newroz’a ilişkin slogan içeren Kürtçe pankartlara da el konuldu.Yöresel kıyafetleri ile alanı doldurmaya başlayan kadınlar, sloganlarıyla Afrin’e destek mesajları veriyorNewroz programı, Cizre Newroz Tertip Komitesi Başkanı Ali Akdeniz’in halkı selamlaması ile başlayacak.Devamında HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ve Şırnak Milletvekili Aycan İrmez’in konuşacak.Tutuklu bulunan önceki HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği Newroz mesajının okunması ardından program, sanatçılar Kadir Çat, Umut Botan ve Xezal’ın ezgilerinin ardından son bulacak.

NUSAYBİN

2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağında birçok mahallesi yıkılan Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 2 yılın ardından Newroz kutlanıyor.Kente bağlı 8 Mart Mahallesi’nde bulunan Cegerxwîn Parkı’nda gerçekleşen kutlama yoğun abluka altında gerçekleşirken, çok sayıda yurttaş yine de zılgıtlar eşliğinde alana geldi.Kutlamaların başlamasıyla birlikte, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca konuşma yapacak. Ardından sanatçılar, Newroz alanında sahne alacak.

URFA

Urfa’da HDP, DBP, PSK ve EMEP’in öncülüğünde kutlanan Newroz için sabah saatlerinde yöresel kıyafetleriyle yola çıkanlar, Paşabağı Mahallesi’ndeki Newroz Alanı’na polis kontrol noktasında aranarak girerken, ilk olarak Newroz halayı çekti ve Afrin’e dönük operasyonu sloganlarıyla protesto etti.Çok sayıda polisin yaptığı üst aramalarında HDP ve DBP bayraklarının da aralarında olduğu çok sayıda pankarta el konulduğu bildirildi.“Dehaklara karşı çağdaş Kawalara bin selam”, “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır”, “Çiçekleri kopararak baharın gelmesini engelleyemezsiniz” yazılı pankartlar da içeri alınmadı. Pankart ve bayrakların yanında sarı, kırmızı, yeşil flamalar da alana alınmaKutlamada HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş konuşma yapacak.

BATMAN

Batman’da on binlerce kişi Newroz kutlamalarına katılmak için sabahın erken saatlerinden itibaren Yeni Otogar yanında bulunan Newroz Alanı’na akın ettiKadınlar alanda yöresel kıyafetleriyle renk cümbüşü yaratırken, Barış Anneleri ise Afrin’e destek amacıyla ellerinde zeytin dallarıyla alana giriş yaptı.Alandan sık sık “Yaşasın Afrin direnişi”, “Newroz piroz be” sloganları yükseliyor.

YÜKSEKOVA

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Newroz kutlamaları ilçe stadyumunda düzenleniyor.Kutlamaya sabahın erken saatlerinde köy, mahalle ve ilçe merkezinden binlerce kişi gelirken, Newroz alanına, “Azadiya jinê azadiya civakiyê ye” ile “Newroz pîroz be” pankartları asılHDP Milletvekillileri Lezgin Botan, Dilek Öcalan DTK Divan Üyesi Selim Sadak, Barış Anneleri, TJA üyeleri de alandaki yerini aldı.

VAN

Sabahın erken saatlerinde on binlerce kişi Newroz’un kutlanacağı Van Kalesi eteklerinde bulunan Newroz Parkı’na gelmeye başladı.Alana gelen Vanlılar, birçok noktada polis kontrolünden geçerken, polisin yoğun önlemler aldığı ve helikopterlerle havadan izlediği Newroz alanı, HDP ve DBP bayraklarıyla süslenirken, sahneye “Newroz pîroz be” ve “8 Mart’tan Newroz’a özgürlük için alanlardayız” pankartı asıldı.

EGE

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen Newroz kutlamalarına binlerce kişi katıldı.Çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partinin destek verdiği kutlamada alana “8 Mart’tan Newroz’a özgürlük için alanlardayız”, “Cesareti bulaştıralım, umudu büyütelim” ve “Faşizme dur diyoruz, örgütlenerek özgürlüğe yürüyoruz” pankartları asıldı.

Kutlamada Afrin lehine atılan sloganlar öne çıkt.Ege’de kutlamaların bir başka adresi ise Muğla’nın Milas ilçesi oldu.Akkent Pazar Alanı’nda düzenlenen kutlamaya binlerce kişi katıldı. Halaylarla başlayan Newroz kutlamasına Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan konuştu.

“Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” pankartının açıldığı alanda, Newroz’a izin çıkmayan Aydın ilinden yurttaşlar da yerini aldı. Kutlama Newroz ateşinin yakılması ve çekilen halaylarla devam ediyor.Manisa, Balıkesir ve Denizli’de de binlerce kişi Newroz kutlamalarına katıldı.

Diğer Haberler