Habercilikte Yeni Çizgi

ABD ile patriot pazarlığı Menbic’in anahtarı mı?

Rusya’yla yapılan S-400 anlaşmasıyla Efrin için önemli bir adım atan Türkiye’nin patroit anlaşması ile de Menbic’in yolunu açmaya çalıştığı belirtiliyor.

Türkiye ile ABD arasındaki gerginlik devam ederken, Türk Hükümeti patroit pazarlığını gündeme getirdi. Pazarlığın Menbie konusunda yaşanan anlaşmazlığı gidermeye yönelik olduğu, Rusya ile yapılan ve Efrin üzerinde sonuç verdiği düşülen S-400 anlaşmasının bir benzerinin ABD ile yapılmak istendiği belirtiliyor.

Türkiye, anlaşmalar üzerinden Efrin’e girme konusunda Rusya’yı ikna etti. S-400 savunma sistemi anlaşması Türkiye için Efrin’e saldırı konusunda Rusya’nın ikna edilmesine yönelik atılan önemli bir adım olarak değerlendirildi. Rusya’nın Kürtleri de Türkiye’yi de Esad yönetimine mecbur etmek gibi bir hesabı olmakla birlikte, S-400 füzelerine ilişkin varılan anlaşma Rusya açısından Efrin’e karşılık elde edilmiş somut bir kazanım olarak ön plana çıktı. Ama bununla birlikte Rusya, Türkiye’yi batı bloğuna karşı kendisine mecbur etmiş olmayı da kazanım olarak hesapladı.

Türkiye, Efrin’den sonra Menbic’e girmek istiyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu birçok kez ilan etti. Hatta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri yetkilileri bu konuda yaptıkları pek çok açıklamada, ABD ile Menbic konusunda anlaşmaya vardıklarını tek taraflı olarak açıkladı.

Tillerson ile yapılan görüşmelerde de Türkiye’nin bu konuda mesafe kat ettiği yönünde bilgiler içeriyordu. Ancak, Tillerson’u da koltuğundan eden bu arayışlardan sonra ABD yönetimi Türkiye’ye yönelik daha net bir tutum sergilendiğini göstermeye başladı.

Bu noktada hiç gündemde yokken Türkiye’nin ABD ile patriot pazarlığına başlayacağı yönündeki açıklamalar, Türkiye’nin AB ve Rusya ile giriştiği ve sonuç aldığını düşündüğü ekonomik tavizlerin ve pazarlıkların ABD ile ilişkilerde de gündeme getirildiğini gösteriyor. S-400 anlaşmasını, “Efrin’e girişin önemli adımlarından biri” olarak nitelendiren Türkiye, patroit anlaşması ile de Menbic’in yolunu açmaya çalışıyor.

Diğer Haberler