Habercilikte Yeni Çizgi

Yeğenine cinsel saldırıda bulundu, ‘tahrik’ savunması yaptı: İmama indirimsiz 23 yıl hapis cezası

Erzurum’da yeğenine tecavüz eden Abdulkadir İ. isimli imam yargılandığı davada kendisini “O beni tahrik etti” diyerek savunmaya çalıştı. Mahkeme Albuldakir İ.’ye indirimsiz 23 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Erzurum’da Abdulkadir İ. isimli imam 2016 yılında ablasının kızını cinsel saldırıya maruz bıraktı ve kimseye söylememesi için tehdit etti.

Cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın, tehditlerin artması üzerine olanları annesi ve ablasına anlattı.

Savcılığa giderek dayısı hakkında şikayetçi olan 24 yaşındaki kadın, saldırı sonrası hamile kaldığını yasal süresi dolduğu için kürtaj olamayınca doğurmak zorunda kaldığı bebeği yurda verdiğini, korktuğu için de durumu kimseye anlatamadığını söyledi.

Kadın, Abdulkadir İ.’nin kendisine “Anlatırsan seni öldürürüm, yaşatmam. Zaten kimse sana inanmaz, ben imam olduğum için herkes bana inanacaktır” da dediğini aktardı.

Saldırgandan ‘tahrik’ savunması
Bunun üzerine Muş’un Malazgirt ilçesinde görevli olan erkek, Elazığ’a kaçarken yakalanarak 11 Ağustos 2017’de tutuklandı.

Yapılan DNA testi sonucu Abdulkadir İ.’nin, saldırı sonrası doğan bebeğin babası olduğu tespit edildi.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen karar duruşmasına Abdulkadir İ., Elazığ’daki cezaevinden ses ve görüntülü bilişim sistemiyle (SEGBİS) katıldı.

Abdulkadir İ., “Ben ne kadar suçluysam, o da beni tahrik ettiği için en az benim kadar suçlu. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” sözleri ile kendini savunmaya çalıştı.

İndirimsiz 23 yıl hapis
Mahkeme, sanığa ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 15 yıl hapis cezası verdi. Bu ceza, yeğene karşı işlendiği için yarı yarıya artırılarak 22 yıl 6 aya çıkarıldı.

Ayrıca şikayet sonrası istifa eden imama ‘zincirleme şekilde tehdit’ suçundan da 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme, sanığın olay sonrası ve yargılama sürecinde pişmanlığının olmaması, saldırıyı inkar etmesi nedeniyle iyi hal indirimi de uygulamadı.

Böylelikle sanığa 23 yıl 9 ay hapis cezası verilmiş oldu.

Abdulkadir İ.’nin hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Diğer Haberler