Habercilikte Yeni Çizgi

KESK üyeleri: İhraç edilenler işlerine iade edilsin

Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde bir araya gelen KESK üyeleri, OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle ihraç edilen arkadaşlarının işlerine geri iade edilmesini istedi.

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle ihraç edilen üyelerinin işlerine iade edilmesini istedi. Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde bir araya gelen KESK üyeleri, “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu ağır saldırıları püskürteceğiz” pankartı açtı. KESK’liler, bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem sırasında sık sık, “KHK’ler gidecek biz kalacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı. Oturma eyleminin ardından KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Ali Kılıç, açıklama yaptı.

‘BİAT KÜLTÜRÜNE ALIŞMAYACAĞIZ’

Kendilerine dayatılan biat kültürüne alışmayacaklarını belirten Kılıç, yaratılan baskı, korku ve sindirme politikalarına itiraz etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi. Sendikal haklarının “sermaye ve devletin bekası” için ellerinden alınmak istendiğini vurgulayan Kılıç, AKP hükümetinin her faşist baskıya kılıf uydurmaya çalıştığını söyledi. Yaşamın her alanının kayyumlarla idare edilmek istendiğini vurgulayan Kılıç, AKP-MHP ittifakının savaş politikaları ile toplumu dizayn etmeye çalıştığını ifade etti.

Aylardır işlerini istediklerini ve OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’ndan cevap beklediklerini hatırlatan Kılıç, komisyonun emekçilerden yana değil siyasi iktidara noterlik yapmaktan öteye geçmediğini ifade etti. Bütün muhalif kesimlerin birlikte ortak mücadele etmek dışında şansları olmadığını vurgulayan Kılıç, işlerinden ihraç edilen kamu emekçilerinin bir an önce işlerine iade edilmesini istedi.

Yapılan açıklama “İşimizi geri istiyoruz” sloganı ve alkışlar eşliğinde son buldu.

Diğer Haberler