Habercilikte Yeni Çizgi

Le Figaro: Batılılar tarafından terk edilen Kürtler!

Fransa’nın önde gelen gazetesi Le Figaro 21 Mart 2018’de iki önemli habere yer verdi. Adriyen Jaulmez, haberinde “Suriye Kürdistanı için sonun başlangıcı olan bir yenilgi: Efrin” başlığını kullanırken, Georges Maulbrunot ise “Batılılar tarafından terk edilen Kürtler” diye yazdı.

Jaulmes yazısında şu tespitlerde bulundu: “YPG için mengene daralıyor. Türk Ordusu’nun Efrin’i ele geçirmesi, Kürt Rojava’sı rüyası için sonun başlangıcı anlamına geliyor. Kürtlerin özerk bir bölge kurmalarına uygun koşullar yok olmak üzere”.

Şam Efrin’den çıkışlara izin vermedi

Jaulmes, Rusya’nın Türkiye’ye verdiği desteği satırlarına ekledi. Haberde, Rusya’nın ABD planını bozmak için harekete geçtiği vurgulandı. Jaulmes’in ayrıca Suriye hükümetinin de Efrin’den çıkışlara ve silah takviyesine izin vermediğini, Şam yönetiminin de buna ortak olduğunu ifade etti.

“Rojava’daki ABD güçleri Kürtlerin son garantisini oluşturuyor. Ancak belirsiz ve değişen dış politika öngörülemez vaziyette.’

Le Figaro’nun ikinci haberinde Menbic konusu işlendi. Haberde, Efrin’i ele geçiren Türkiye’nin bir sonraki hedefinin Menbic olduğu ve burada 200 Amerikan askeri olduğu hatırlatıldı. Haber şöyle devam etti:

“Menbic Efrin değil. Efrin’in aksine nüfusun büyük çoğunluğu Arap. Yönetimde, Araplarla Kürtler arasında sorunlar mevcut. Kürtlerin fazla seçenekleri yok, 2 bin Amerikan askerine güvenmek zorundalar. Fakat ABD, müttefiki Türkiye ile ilişkilerinin daha kötüye gitmemesi için Türkler ile anlaşırsa, Kürtler MenbiC’ten de çıkarılabilirler. Kürtler bu senaryoyu yaşamamak için Şam ile birleşebilirler.”

Diğer Haberler