Habercilikte Yeni Çizgi

ABD ve Avrupa Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’deki ‘Skripal vakasıyla’ ilgili 60 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.
Trump yönetiminin, İngiliz istihbaratına bilgi satan eski bir Rus casusun İngiliz topraklarında zehirlenmesi gerekçesiyle Londra ile dayanışma adına 60 Rus diplomatı sınırdışı edeceği belirtildi. Seattle’daki Rusya Konsolosluğu da kapatılacak. ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’deki ‘Skripal vakasıyla’ ilgili 60 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

60 diplomattan 48’inin Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nde görevli personelinden, geri kalanının New York merkezli Birleşmiş Milletler’de görevli personelinden olduğu belirtildi. Sınırdışı edilecek 60 Rus diplomattan 48’nin ‘bilinen istihbarat görevlileri’ olduğunu iddia eden Trump yönetiminden yetkililer, 12’sinin ise Rusya’nın New York’taki BM misyonundan olduğunu söyledi. Ülkeden gönderilmesi kararı alınan Rus diplomatlara ABD’den ayrılmaları için 7 gün süre verildiğini belirten ABD’li yetkililer, ‘Rus istihbaratının eylemlerinin giderek saldırganlaştığı’ gerekçesinin alınan kararda etkili olduğunu savundu. Trump bu kararı Fransa, Almanya’nın da dahil olduğu Avrupa ülkeleriyle koordineli şekilde verdi.

‘RUSYA’DAN YANIT GECİKMEDİ’

ABD’nin bu kararına Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rus Senatör Vladimir Cabarov, Washington’ın bu adımına karşılık olarak, Rusya’dan da en az 60 ABD’li diplomatın sınırdışı edileceğini söyledi. Sergey Skripal ile kızı Yuliya 4 Mart’ta İngiltere’nin Salisbury kentinde kimyasal saldırıya uğramıştı. İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırının sinitr gazıyla düzenlendiğini söyleyip büyük ihtimalle Rusya’nın sorumlu olduğunu iddia etmişti. Rusya ise suçlamayı reddediyor.

14 ÜLKE RUS DİPLOMATLARI SINIRDIŞI EDECEK

İngiliz istihbaratına bilgi sızdıran eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesine ilişkin Moskova’ya yöneltilen suçlamalar doğrultusunda 14 ülke, Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı. Varna’daki basın toplantısında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB’ye üye 28 ülkeden 14’ü Londra ile dayanışma göstermek için Skripal olayı ile ilgili Rus diplomatları sınırdışı etme kararı aldı” dedi. Tusk, gelecek günlerde Rusya’ya karşı başka adımların atılmasının da ihtimaller dahilinde olduğunu ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Salisbury’deki kimyasal saldırıya ilişkin İngiltere ve transatlantik müttefiklerimizle dayanışma doğrultusunda 13 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldık. Ayrıca bilindiği gibi Rusya ile diplomatik ilişkilerimiz askıya alınmış halde” ifadeleri kullanıldı.

Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Chaputowicz de “Polonya, 4 Rus diplomatın istenmeyen kişi ilan edilmesine karar vermiştir. Bu adımı İngiltere ile olan dayanışmamızı göstermek adına aldık” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada da 4 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı alındığı ifade edildi. Mesajda Rusya’nın olaya dair soruşturmayı desteklemek adına bir çaba göstermediği ve kararın ‘hafif’ olduğu ifade edildi. (SPUTNİK)

Diğer Haberler