Habercilikte Yeni Çizgi

Encu: Bu dava Roboskili ailelerden öç alma davasıdır

DİYARBAKIR – Uludere Kaymakamı’nın katledilen Roboskililerin taziyesinde darp edilmesiyle ilgili hakkında açılan davada savunma yapan tutuklu HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, “Bu davanın sanıkları Roboskili ailelerdir. Bu dava adalet arayanlardan öç alma ve sindirme davasıdır” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 34 yurttaşın TSK’ye ait F-16 uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirmesi ardından 31 Aralık 2011’de köyde kurulan taziye yerine giden dönemin Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’un darp edilerek yaralanmasıyla ilgili aralarında HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun da bulunduğu 31 kişi hakkında açılan dava görüldü.

“Güvenlik” nedeniyle Şırnak’tan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilen davada 31 kişi “insan öldürmeye teşebbüs” ve “basit yaralama” suçlarından ömür boyu hapis istemiyle yargılanıyor. Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Encu ile bazı sanıkların SEGBİS ile katıldığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Duruşmayı HDP milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş ve Leyla Birlik ile HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Şerif Camcı da izledi.

‘BU DAVA ROBOSKİLİ AİLELERDEN KAÇIRILMAK İSTENDİ’

Duruşmada ilk olarak Encu savunma yaptı. Encu savunmasında, özetle şunları söyledi: “Bu dava adalet arayanlardan öç alma ve sindirme davasıdır. Bu davanın sanıkları Roboskili ailelerdir. Bu dava her ne kadar adli bir dava gibi görünse de siyasi bir davadır. Bu dava Roboski’deki mazlumlar ile zalimler arasındaki bir davadır. Bu bir yargılama değil cezalandırmadır. ‘Sen misin Roboski için adalet talebini Meclis’e taşıyan?’ Bu dava dosyasında hiçbir hukuki delil yok iken 4 Kasım 2016’da suç vasfı değiştirilerek ‘Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs’ ile ödüllendirildim. Bu davanın neden 2016 yılında açıldığı sorgulanmalıdır. Bu dava Roboskili ailelerden kaçırılmak istendi, bu nedenle Diyarbakır’a getirildi.”

‘DEVLET YETKİLİLERİNİ YANIMIZDA GÖREMEDİK’

Roboski katliamında aralarında kardeşi Serhat Encu’nun da bulunduğu 34 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Encu, “Kardeşimin bulunduğu gruba savaş uçakları tarafından 4 bomba atıldı. Bu 4 bombanın ateşi bütün köyü aydınlattı. Askerler yolu keserek, olay yerine hiç bir kurtarma birliği ve ambulansın gitmesine izin vermedi. Aralarında kardeşimin de bulunduğu 8 yaralı ambulans gönderilmediği için yaralı olarak bindirildikleri katırlar üstünde öldüler. Yaşadığımız büyük acı bizim için kutsal olan taziye çadırına sığmadı. Katliamdan sonraki 3 gün boyunca yanımızda hiç devlet yetkilisini görmedik. Kimse yanımıza gelmedi. Kaymakama gelmemesi söylenmesine rağmen geldi. Bundan bizim de haberimiz yoktu. Aileler, çocuklarının parçalanmış cenazelerini kendi elleriyle toplayıp traktör ve atlara bindirirken devlet yetkilileri neredeydi. Onları ‘terörist’ olarak gösterdiler. Buna katliamda ölen 34 cana gerçeğin yanında durma ve onların adalet mücadelesine sahip çıkma sözü verdim. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alsam da onların adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğim” diye vurguladı.

DURUŞMAYA GETİRİLMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Encu, bir sonraki duruşmada mahkemeye gelerek savunma yapmak istediğini söyledi. Mahkeme, heyeti Encu’nun savunmasını yapmış olması, suçun vasfının değişme ihtimali ve güvenlik gerekçesiyle bu talebini reddetti. SEGBİS üzerinden savunma yapan diğer sanıklar da atılı suçlamaları reddederek, beraatlarını istedi. Duruşma savcısı ise dava dosyasındaki eksiklerin giderilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 26 Haziran’a erteledi.MA

Diğer Haberler