Habercilikte Yeni Çizgi

Van’da Zihinsel engelli 2’si çocuk 3 kardeşe cinsel saldırıda bulunan Korucu davası yine ertelendi

Gürpınar’ın bir köyünde zihinsel engelli 2’si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunan korucu Tekin Gülaçtı’nın yargılandığı davada, sanık avukatı skandal bir savunma yaparken, mahkeme çocukların ablasının dinlenmesine karar verdi. Çocukların babası, “2 yıldır yaşamadığımız acı kalmadı” dedi.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı bir köyde 15 Aralık 2016 tarihinde zihinsel engelli 2’si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunan korucu Tekin Gülaçtı’nın tutuklu yargılandığı davanın 6’ncı duruşması Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık korucu Gülaçtı katılırken, çocukların ailesi, davaya daha önce müdahil olan Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Van Barosu avukatları ile Van Kadın Derneği (VAKAD) aktivisti Songül Özinver hazır bulundu.

SANIK AVUKATI İSTİSMARI SAVUNDU

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada söz alan Gülaçtı, daha önceki savunmalarını tekrarlayarak, “Benim şahidim Allah ve Kuran’dır” sözleriyle savunma yaptı. Daha sonra savunma için söz alan sanık avukatı ise, skandal bir savunma yaptı. Olayın yaşandığı tarihlerde 2 kardeşin 12 ile 13 yaşında olmasına rağmen çocukları “şahıs” şeklinde nitelendirdi. Sanık avukatı ayrıca 18 yaşından küçük olan iki kardeşin kemik yaşının alınmasını talep ederek, istismar için “birliktelik” tabirini kullandı.

BABA: YAŞAMADIĞIMIZ ACI KALMADI

2 yıldan fazladır davanın sürdüğünü belirten baba A.Y, sanık ve avukatlarının savunmasına itiraz etti. Baba A.Y, “Bütün hayatımız değişti, köyümüzü, evimizi terk etmek zorunda kaldık. Bizim yaşadığımız tek bir mağduriyet değil her yönden mağdur edildik. İki yıldır mahkeme salonlarında yaşamadığımız acı kalmadı. Bu adam her şeyi reddediyor ama benim evime niye gelip gittiğini, çocuklarıma para vererek neden kandırmaya çalıştığını anlatsın” dedi.

Mahkeme heyeti 3 kardeşin büyük ablası olan E.A’nın mahkemede tanık olarak dinlenmesine karar vererek, Tekin Gülaçtı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs’a ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Van’da Gürpınar’ın ilçesine bağlı bir köyde 15 Aralık 2016 tarihinde zihinsel engeli 2’si çocuk 3 kardeşe aynı mahallede oturan korucu Tekin Gülaçtı tarafından cinsel istismara da bulunulmuştu. Cinsel istismara maruz kalan çocuklardan birinin okuldan öğretmenlerine yaşadıklarını anlatmasıyla istismar ortaya çıktı. Olayın emniyete bildirilmesi sonucu istismara maruz kalan çocuklar hastaneye getirilerek doktor raporu alındı. Köy korucusu Tekin Gülaçtı çocukların ifadelerinden sonra tutuklandı. Mahkeme yaklaşık 2 yıldır sürmesine rağmen sanık Gülaçtı’nın her seferinde farklı gerekçeler öne sürmesinden dolayı duruşma erteleniyor. Van/MA

Diğer Haberler