Habercilikte Yeni Çizgi

Alman basını: Türkiye Afrin’de ateşle oynuyor

Gazete Çizgi- Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin’e girmesinin ardından Türkiye’den yapılan Menbic ve Şengal’e de girileceği yönündeki açıklamalar Alman basınında yer buldu.

Nerina Azad adlı haber sitesine göre Frankfurter Allgemeine Zeitung Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki askeri operasyonlarının vahim sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor:”2014 yılında Şengal’deki Ezidileri IŞİD’den kurtaran PKK, Türkiye’ye gerekçe yaratmamak için harekâttan önce bölgeden çekilmişti. Ancak Efrin’den sonra Irak’ın kuzeyinde de Türk bayrağı dalgalanıyor. Türkiye’nin müdahalesini toprak bütünlüğünün ihlali olarak değerlendiren Irak hükümeti ise orduyu seferber etti. Türkiye’nin sınır ötesi askeri müdahaleleri ateşle oynamak anlamına gelir. Türkiye Ege adaları üzerinde hak iddia etmekle de saldırgan bir tutum izlemiş oluyor. Görünürlerde ise Türkiye’ye haddini bildirecek kimse yok.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung’un aynı konudaki yorumu ise özetle şöyle:

“Rus yönetimi son yıllarda AB ve NATO’yu zayıflatma çabalarında başarılı oldu. Başarı Moskova’yı aşırı ölçüde cesaretlendirmiş olmalı ki, Rus yönetimi gözü pek manevralara kalkışmaktan çekinmedi. Diplomatların sınır dışı edilmesinin kararlaştırılmış olması, Rusya’nın ölçüyü kaçırdığına işaret ediyor. Bunun Vladimir Putin’e bütün açıklığıyla anlatılması gerekir. Angela Merkel ve Emmanuel Macron bunu başarabilirler. Bu vesileyle de yaz aylarındaki futbol şöleniyle sükse yapacağını, ancak yurtdışında zehirleme girişiminde bulunmaktan çekinmeyen bir ülkede konuk kimliğiyle kendini güvende hissetmenin ne kadar zor olacağını da Putin’e anlatabilirler.”

Diğer Haberler