Habercilikte Yeni Çizgi

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’den PKK’ye eleştiri

Gazete Çizgi- Yılmaz Güney’in 81. Doğum gününde Sabah gazetesine konuşan eşi Fatoş Güney, PKK’yi Kürtlere zarar vermekle eleştirirken Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan da bir ricada bulundu.

Basnews’e göre Güney’in Sabah’ta yer alan söyleşisinden öne çıkan kısımları özetle şöyle: “Daha bu sabah kalktığımda ‘İyi ki doğmuşsun ciğerim, iyi ki hayatım oldun’ dedim. Kendimi hüzünlü ve kederli hissediyorum aynı zamanda. Sizin aracılığınızla buradan bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı’na sesimi duyurmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız, ‘Eğer Yılmaz Güney’in filmlerine devlet otoriteleri kulak verseydi, Türkiye bugün çok farklı bir yerde olabilirdi’ demişti. Erdoğan’ın bu sözlerini çok önemli buluyorum. Yılmaz Güney, ülkesini seven ve bu uğurda hayatını, şanını, şöhretini, servetini ve aile mutluluğunu hiçe sayan, Türkiye’nin gerçek sanatçılarından biridir. Halka dokunan, onların sorunlarını en çıplak haliyle ortaya koyan senaryolar yazdı, filmler çekti. Onu kaybedeli 33 yıl oldu. Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen onun filmleri hâlâ yayınlanmıyor. 20 yıldır üzerinde çalıştığım Yılmaz Güney projelerine kimse destek vermiyor.

‘Cumhurbaşkanı’ndan ricada bulunuyorum’

Yılmaz Güney Vakfı’nı çaresizlikler yüzünden kapatmak zorunda kaldım. Onun filmlerinin özgürce yayınlanmasını istiyorum. Filmler sanat eserleridir. Filmler toplumu bölmez, aksine birleştirir. Cumhurbaşkanı’ndan da hem filmlerinin yayınlanması, hem de Yılmaz Güney projelerinin hayata geçmesinin önündeki engellerin kaldırılması için ricada bulunuyorum. Umarım sesimi duyar.

PKK’ye eleştiri

Yılmaz silahlı mücadelenin halka zarar vereceğini düşünüyordu ve bakın PKK en çok Kürtler’e zarar verdi. Yılmaz, hep Türkiye gerçeklerini ele aldı. Köşklerde yaşayıp Cihangir’de oturup senaryolar yazmadı. Adana’da yoksulluğun içinde doğmuştu. Acının içinden geldiği için halkın sorunlarını çok iyi biliyordu.”

Diğer Haberler