Habercilikte Yeni Çizgi

ABD Menbiç’te asker sayısını artırıyor

IŞİD’le mücadele koalisyonunun halkla ilişkiler direktörü Albay Thomas F. Veale, ABD’nin Menbiç’teki özel operasyonlar birliğini genişlettiği söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump Suriye’deki askerlerini çekeceklerini açıklarken ABD’nin, IŞİD’le mücadele koalisyonu çerçevesinde, SDG’nin kontrolündeki Menbiç’te bulunan özel operasyonlar birliğini bu hafta genişlettiği bildirildi.

Ordu sözcüsü ve koalisyonunun halkla ilişkiler direktörü Albay Thomas F. Veale, Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği açıklamada, yeni konuşlanmanın bölgedeki koalisyon askerlerinin güvenliğinin sağlanması için bir koruma önlemi olduğunu söyledi.

Veale, “Koalisyon güçleri, Menbiç Askeri Konseyi ile resmi ilişkileri üzerinden, operasyonlar için ortak bir işbirliği mekanizması oluşturuyor” dedi.

Albay Thomas F. Veale, bölgede özel operasyondan kaç askerin konuşlandırıldığını açıklamayı reddetti. Veale, tehditi bertaraf edecek seviyede koruma gücü sağlandığını belirtmekle yetindi.

Suriye’nin kuzeyinde bulunan bir Amerika’nın Sesi muhabiri ise ABD güçlerinin Menbiç’in kuzeybatısındaki Sayur Çayı vadisi boyunca yerleştiğini bildiriyor.

MENBİÇ ASKERİ KONSEYİ: KOALİSYON SÖZ VERDİ

Menbiç Askeri Konseyi’nin başkan yardımcısı Najim Muhammed, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, koalisyonun kenti koruyacağı sözü verdiğini kaydetti. Muhammed, “ABD önderliğindeki koaliyonla, Menbiç’in korunması ve güvenliğinin sağlanması için işbirliği içindeyiz. İşbirliğimiz çok güçlü” dedi. Amerika’nın Sesi’ne göre Muhammed, Türkiye’den destek gören Özgür Suriye Ordusu’nun Menbiç’in kuzeybatısına yığınak yapmasında ise endişeli.

FRANSA DA DEVREYE GİRDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmunael Macron da dün yaptığı açıklamada, “YPG dahil Kürt yetkililere Suriye’nin kuzeyinde istikrar sağlanması için destek sözü verdik. SDG ve Türkiye arasında arabulucu olabiliriz” demişti.

Fransasız basınında yer alan habere göre de Fransa’nın ABD ile anlaştığı ve Menbiç’e asker göndereceği belirtilmişti.

Diğer Haberler