Habercilikte Yeni Çizgi

Matbaasına el konulan Welat gazetesi fotokopi ile çoğaltılarak çıktı

Gazete Çizgi- Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ve basımının yapıldığı Gün Matbaası’na polis baskınıyla el konulması nedeniyle, aynı matbaada basımı yapılan Kürtçe yayın yapan Welat Gazetesi’nin bugünkü sayısı basılamadı.

Mezopotamya Ajansında yer alan habee göre Gün Matbaası’na el konulması üzerine yayını sürdürmek için diğer matbaalara başvuran gazete yönetimi, matbaa sahiplerine gazeteleri için ‘Basmayacaksınız’ talimatı verilerek baskı uygulandığını öğrendi.

Bu nedenle basımı yapılamayan gazete okurlarının karşısına bugün internet adresinin yanı sıra sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar ve fotokopi ile çoğaltılarak çıktı. Gazete sayfaları, gazetenin Twitter hesabı üzerinden sosyal medya kullanıcıları ile paylaşıldı.

‘Ji zimanê me ditirsin (Dilimizden korkuyorlar)’ manşeti ile çıkan gazetenin sayfaları, “Değerli okuyucu ve takipçilerimiz, baskı ve engellemelerden dolayı gazetemizin bugünkü sayısı basılamadı. Bugünkü sayımızı sosyal medya üzerinden sizinle paylaşacağız” notu ile paylaşıldı.Gazete birçok kentte fotokopiyle çoğaltılarak gazetenin dağıtımcıları tarafından abonelere ve okurlara ulaştırıldı. Fotokopileri gören gazete aboneleri hem şaşırdı hem de üzüntülerini dile getirdi. Aboneler basının üzerindeki baskılara tepki gösterdi.

‘TÜRKİYE HUKUKİ SÖZLEŞMELERE AYKIRI DAVRANIYOR’

Gazetenin abonelerinden Avukat Eren Keskin, 1990 dönemini insan hakları savunucuları olarak ağır yasadıklarını hatırlatarak, “Bu süreç kadar ifade özgürlüğünün engellendiği, özellikle Kürt basının bu kadar hukuki baskılara maruz kaldığı dönemi hatırlamıyorum. Basın noktasında gelinen durum içler acısıdır. Türkiye hem kendi iç hukukuna, hem de altına attığı uluslararası hukuk sözleşmelerine kesinlikle aykırı davranıyor” diye konuştu.

Diğer Haberler