Habercilikte Yeni Çizgi

Baydemir Paris’te konuştu: Ortadoğu barışı Kürtlerin statü sahibi olmasına bağlı

Gazete Çizgi- Halklarin Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen, “IŞİD savaşından sonra Kürdistan” konulu konferansa katıldı.

Basnews’te yer alan habere göre Türkiye ve Ortadoğu’da Kürtlerin durumunu değerlendiren Baydemir, “Ortadoğu’da barış için tek çare var; Kürtlerin haklarına kavuşması ve statülerinin tanınması. Bu olursa Türkiye, İran, Irak ve Suriye demokrasiye kavuşur” dedi.

Kürt halkı özgür olmadığı, haklarına ve statülerine kavuşmadığı sürece; Türkiye, Irak, Suriye ve İran halklarının demokrasiye ulaşmasının mümkün olmadığını söyleyen Baydemir, bölgede demokrasinin olmayışının ve mezhepler arası savaşın en önemli nedeninin Kürt halkının esareti olduğunu belirtti.

Barış süreci Türkiye tarihinin en önemli adımıydı

HDP’nin 2013 ve 2015 yılları arasında süren ateşkes ve barış sürecinde kurulduğunu hatırlatan Baydemir, barış sürecinin Türkiye tarihinin en önemli siyasi adımlardan biri olduğunu, ancak başarıya ulaşmadığını belirtti.Son 2 yıl içinde HDP’nin 12 bin üyesinin gözaltına alındığını, 4 binden fazla üyesinin hapse atıldığını ve bunlardan 750’sinin parti yöneticisi olduğunu ifade eden Baydemir, 102 DBP’li belediyeden 93’üne kayyum atandığını söyledi.

Diğer Haberler