Habercilikte Yeni Çizgi

Ünlü Fransız düşünür: Kürtler artık güçlü liderlere ve komutanlara sahipler

Gazete Çizgi- Fransız ünlü düşünür Bernard Henri Levy, Kürdistan’ın bağımsızlığını elde edeceğine inandığını ve ömrünün biraz daha uzun olması durumunda bunu gözleriyle görebileceğini söyledi.

K 24’ün haberine göre Fransa’nın başkenti Paris’te “DAİŞ’ten sonra Kürdistan” başlığıyla düzenlenen konferansta konuşan Levy şunları söyledi:“Hiç kuşku yok ki Kürtler ile Fransa arasında, sayın Danielle Mitterand ile filizlenen tarihsel, derin bir ilişki var ve bu ilişki güçlenerek devam edecek. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ortadoğu’da Kürtleri desteklemeye devam edecek. Fransa, büyük bir askeri güce sahip bir ülkedir ve Ortadoğu’da Kürtlerin maruz kaldığı saldırı ve zulme karşı sorumluluklarını yerine getirmelidir. Benim, Kürdistan yönetimi yetkililerle güçlü ilişkilerim var. Kürdistan halkının şunu iyi bilmesi gerekiyor; Eğer bağımsızlık isteniyorsa, bunu Kürdistan halkı gerçekleştirebilir. Kürdistan bağımsızlığını elde edecek ancak bu biraz zaman alabilir.”

“KÜRTLER DAĞDAN İNDİLER”

Kürtlerin geçmişte dağlara sığınmak zorunda kaldıklarını ifade eden Fransız düşünür Levy, “Ancak bugün Kürtler dağdan indiler ve artık güçlü liderlere ve komutanlara sahipler.” dedi.Kürtlerin bağımsızlıklarını elde etme konusunda güçlü bir iradeye sahip olduklarını vurgulayan Levy, ömrünün biraz daha uzaması durumunda bağımsız Kürdistan’ı görebileceğini söyledi.

Diğer Haberler