Habercilikte Yeni Çizgi

Erciş’te Baba ve oğluna işkence, darp ve hakaret

Kendilerini sivil polis olarak tanıtan 30 kişi saldırdı. Emniyet amiri, mağdur aileden ‘lanet olsun bu mesleğe’ diyerek özür diledi.

Abdülmuttalip Dursun 25 yaşında, 53 yaşındaki babası Yaşar Dursun ile kendilerini polis olarak tanıtan hatta GBT sorgusu yapan 2 kişinin darp, işkence ve sinkaflı küfürlerine maruz kaldıklarını ifade etti.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre 31 Mart Cumartesi günü Van’ın Erciş ilçesinde, 11.30-12.00 saatleri arası araçları ile sanayiye doğru giderken, sivil bir aracın yollarını keserek kendilerini durduklarını söyleyen Abdülmuttalip Dursun, sonrasında yaşananları şu sözlerle anlattı:

“İki kişi beyaz renkli kornet araçtan indikleri gibi kalaşnikof silahlarını çıkararak, küfür ve hakaretler savurdu. Sorgulama falan olmadı. Konuşmamıza bile izin vermediler. Sinkaflı küfürler ettiler. ‘Arabaya yaslanın’ dedi, kimliklerimizi istedi. Yine bize küfür ederek ‘Sicilleri ne kadar temiz. Siciliniz kötü olsaydı akşama kadar sizi burada linç ederdim’ dediler.”

“BİZ POLİSİZ DEDİLER, HAKARET VE DARP ETTİLER”

“Siz bilmiyor musunuz biz polisiz, dediler. ‘Lan siz İŞID misiniz, terörist misiniz’ dediler. Ben de ‘Devlet kapısında çalışan insanlarsınız, size bunlar yakışmıyor’ dedim. Bunları söyledikten sonra ‘Sen bize akıl mı veriyorsun’ deyip ellerimi arkadan kelepçelediler, dipçikle yüzüme vurarak dişlerimi kırdılar. Yüzümü resmen parçaladılar. Babamın burnu kırıldı. Resmi araç değildi bizi durduranlar. ‘Burada bekleyin, ekip çağıracağız’ dediler.”

“DEVLETİN MALINI KİRLETME”

“Bir anda yaklaşık 30 kişi geldi bizi feci şekilde darp ettiler. Bizi arabaya koyup, hastaneye götürdüler. Hastanede polis odasına koydular. Polis odasında kanepede oturuyordum. ‘Kalk orayı, kirletme yerde otur. Devletin malını kirletiyorsun’ dedi. Yüzümü bu kez yere vurdu, ayağını kafamın üstüne koyup yetmemiş gibi o anda doktoru çağırdı. Doktor gelip yüzüme baktı. Doktor ‘Ben ona bir rapor yazarım’ dedi. Polis de doktora ‘Rapora benzer bir şey yaz’ dedi.”

EMNİYETTEN JANDARMAYA SEVK EDİLDİLER

“Bizi emniyette yaklaşık 6 saat tuttular. İfademizi aldılar. Savcılık’la irtibata geçti polisler, ardından savcılık bizi Erciş İlçe Jandarma Karolu’na sevk etti. Burada da rapor istendi. Ancak raporlar bize verilmedi. Erciş Jandarma bizim ifademizi aldı. Polis olduklarını tanıtan kişilerin eşkallerini verdik. Sonra bizi serbest bıraktılar. Ancak 3 gündür polisleri ifadeye çağırıyorlar, ama polislerin ifadeye geldiği yok. İfademizi aldılar sonra bizi bıraktılar.

“Eve geldiğimde ayakta duracak halim yoktu, bir anda bayılmışım. Van Yüzcü Yıl Hastanesi’nde gözümü açtım. Orada doktor müdahale etti. Hastanedeki polisler geldi yanıma, Emniyet Amiri de vardı. Neden bu duruma geldiniz dedi. Durumu anlattım. Emniyet Amiri, ‘Lanet olsun bu mesleğe biz bu mesleği seçmişiz. Onların adına sizden özür diliyorum. Elimizden ne geliyorsa yapacağız’ dedi.”

Abdülmuttalip Dursun ve babası Yaşar Dursun, uğradıkları ağır hakaret ve darba neden olan faillerin bir an önce cezalandırılmasını istiyor. “Artık durumumuz, varsa adalete kalmış” diyor.

Diğer Haberler