Habercilikte Yeni Çizgi

Van’da büyük ihmal: Su kanalı can almaya devam ediyor

Gazete Çizgi- Van’ın Edremit ilçesi Çiçekli Mahallesi’nde akşam saatlerinde oynamak için evinden çıkan ve bir daha dönmeyen Berhan Kıyak’ın cenazesi gece boyunca süren aramalar sonucunda Şamran kanalında bulundu. Söz konusu kanalda yaşanan boğulma olayının ise ilk olmadığı ortaya çıktı.

Gece Boyunca arama sürdü

Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, çocuğu bulmak için çalışma başlattı.Kurtarma ve güvenlik ekipleri, özellikle çocuğun mahallenin içinden geçen tarihi Şamran Kanalına düşmüş olabileceği ihtimali üzerine bölgedeki baraj kapaklarının kapatılmasını istedi.Baraj kapaklarının kapatılmasıyla su seviyesi düşürüldü. Arama çalışmaları bu yönde yoğun şekilde devam etti. Kayıp çocuğun bulunması için başlatılan çalışmalara havanın kararması nedeniyle ara verildi. Şamran kanalında ve çevresinde sabahtan saatlerinden itibaren başlatılan arama çalışmaları sonucu, çocuğun cesedine evlerine yaklaşık 4 kilometre mesafedeki kanal içerisinde ulaşıldı

İhmalin sebep olduğu can kaybı ilk değil

Gürpınar ilçesinden Edremit ilçesine kadar uzanan tarihi Şamran kanalında yaşanan bu olayın ilk olmadığı ortaya çıktı. Derinliği 4 ila 5 metreyi bulan ve kilometreler boyunca yerleşim yeri içerisinde akan kanalın etrafının yapılan tüm başvurulara rağmen korunmaya alınmaması yaşanan ölümlerin arkasındaki ihmali gözler önüne serdi. Edremit ilçesine bağlı Gölkaşı,Bakımlı ve Engil Mahallelerinde birçok çocuğun yaşamını yitirmesine ve yüzlerce hayvanın telef olmasına sebep olan ihmale mahalle sakinleri tepkili. Mahalleliler Devlet Su İşleri gibi sorumlu kurumların defalarca müracaat edilmesine karşın herhangi bir adım atmadığını dile getirerek yaşanan can kayıplarının son bulması için gerekli önlemlerin alınmasını çağrısında bulundular.

Şenol Bali- Gazete Çizgi

Diğer Haberler