Habercilikte Yeni Çizgi

Guardian: Afrin’den sonra ABD- Kürt ortaklığından çatlak sesler geliyor

Gazete Çizgi– Ünlü İngiliz gazetesi The Guardian’ın Ortadoğu muhabiri Martin Chulov, Suriyeli Kürtler ile ABD arasındaki ortaklıkta gelinen noktayı yazdı. Makalede ortaklığın çatırdamaya başladığı belirtilirken, Suriyeli Kürt yetkili Esad’la ittifak için ‘Bir seçenek de bu. Amerikalılar bizi daha iyi bir önerileri olduğuna ikna etmeli’ dedi.

The Guardian gazetesinin Ortadoğu muhabiri Martin Chulov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme açıklamasını IŞİD’le mücadelenin yanı sıra ABD’nin Türkiye ve Suriyeli Kürtlerle ilişkileri açısından mercek altına aldı. Chulov, ‘Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’den çekme sözü Kürtlerle ittifakta gerginlik yarattı‘ başlıklı makalesinde, “IŞİD’e karşı bu sorunlu ortaklıktan, sürpriz açıklamadan sonra çatlak sinyalleri geliyor” yorumunu yaptı.

Üst Düzey Yetkili: IŞİD’e Karşı Çözüm SDG

Chulov, Washington’daki yetkililerin Trump’ın açıklamasına hazırlıksız yakalandığını yazdı. Trump yönetiminden ismini açıklamak istemeyen üst düzey bir yetkili, “Şu an, Irak sınırındaki yerlerini sağlamlaştıran 2 bin 200 IŞİD savaşçısı var. Onları oradan çıkarmak zor olacaktır. Bu işi kendi kendi kendimize yapacak sayıda askerimiz yok. Suriye Demokratik Güçleri ile ittifaka yeniden yatırım yapmalı ve Türkiye’nin endişelerini de dikkate almalıyız” dedi.

‘ABD Ne Yaptığını Bilmiyor’

The Guardian muhabiri makalesinde, Kürt liderlerin de ABD’nin Efrin harekâtına karşı çıkmaması sonrası söz konusu ittifakı sorgulamaya başladığını yazdı. Amerikalı yetkililerle düzenli olarak görüşmelere katılan üst düzey bir Suriyeli Kürt yetkili, “Bizim, kendileri için önemli olan şeyi tamamlamamızı istiyorlar ama bizim için önemli olan şeyle ilgilenmiyorlar. Bırakın IŞİD’le onlar savaşsın, biz kendimiz için savaşalım. Ne yaptıklarını gerçekten biliyorlar mı?” diye konuştu.

‘Afrin Sonrası IŞİD’le Savaşa Dönmek İstiyen Yok’

Chulov, IŞİD’le mücadelenin Afrin harekâtı nedeniyle şubat ortasından bu yana büyük ölçüde askıya alındığını belirtip, “O günden bu yana Kürt liderler arasında IŞİD’le savaşa yeniden katılmak konusunda pek heyecan yok. ABD Suriye’deki rolünü 2014 ortasından bu yana bölgeyi kuşatma altına alan aşırılıkçıları yenilgiye uğratmakla sınırlamıştı. Bölgedeki Kürtler de IŞİD’i yok etmekte fayda gördü ama onlar aynı zamanda savaş sonrası Suriye’de daha fazla söz sahibi olma hedeflerini de ilerletmek istiyordu. Bu da, NATO müttefiki Türkiye ile ABD’nin ilişkilerinde gerginlik yarattı” yorumunu yaptı.

Diğer Haberler