Habercilikte Yeni Çizgi

Demirtaş BBC’ye konuştu: Türkiye büyük hata etti

Gazete Çizgi- Edirne Cezaevi’nde hükümlü bulunan eski Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Türkiye iç savaş sırasında cihatçı hareketleri desteklemekle büyük hata etti” dedi.

BBC’de yer alan habere göre İtalyan La Stampa muhabiri Marta Ottaviani, “Seher” isimli kitabının İtalyanca basımı vesilesiyle Selahattin Demirtaş ile bir söyleşi yaptı.Marta Ottaviani, Selahattin Demirtaş’ın avukatları aracılığıyla yaptığı mülakatta, “Türkiye, Rusya ve İran ile birlikte Suriye’nin geleceğini yeniden tanımlamakla meşgul. Ankara’nın tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, Demirtaş şu yanıtı verdi:

“Türkiye iç savaş sırasında cihatçı hareketleri desteklemekle büyük hata etti. Çatışmayı, ölü sayısının artmasını körükledi ve çözüm bulunmasını daha da güç hale getirdi.Fakat bu trajediye Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve İran da katkıda bulundu. Mülteci dramına Avrupa’da kalıcı bir çözüm bulunması savaşın da sona ermesini kolaylaştırabilir. Ancak Brüksel bunun yerine Kürtleri görmezden geldi, bunu tüm dünya gördü; Suriye’ye barış götürmeyi de, çatışmanın yol açtığı göç krizine çözüm bulmayı da beceremedi.”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonuna atıfta bulunan Ottaviani, “Bu operasyon resmi olarak cihatçı ve Kürt damgalı teröre karşı yapılıyor. Ancak birçokları bunu açıkça (Kürt) azınlığa karşı bir operasyon olarak görüyor. 2016’daki başarısız darbe girişimi sonrası yapılan tasfiyeler de, bu girişimi icra edenler onlar olmasa da Türkiye’deki Kürtleri de vurdu. (Kürtlerin) şu anki yaşamı nasıl?” sorusun ise Demirtaş, şöyle yanıtladı:

“Erdoğan’ın baskısı hem Kürtleri hem de AKP hükümetine karşı çıkan herkesi vuruyor. İnsanlar tutuklanıyor, işlerini kaybediyor, yargılanıyor. Bunun ötesinde, Kürt halkı hala okullarda anadilini öğretme hakkına sahip değil. Herkesi Türk olarak tanıyan anayasa maddesi halen yerinde duruyor. Kürtler potansiyel terörist muamelesi görüyor. Halen 15 binden fazla Kürt aktivist cezaevinde bulunuyor.”

Türkiye’de “kadınların durumunu” sorusuna ise Selahaddin Demirtaş, şu cevabı verdi:

“AKP’nin iktidarı süresince Türkiye’de kadınlar özgürleşme mücadelelerinde gittikçe daha fazla engelle karşılaşıyor. Ve bu mücadelenin bedelini ödemeye devam ediyorlar.

Kadınların özgürleşmesi, tüm canlılara yeni bir yaşam verilmesi demektir. Bu nedenle kadınların özgürlüğü meselesi tüm devrimcilerin, ilericilerin ve demokratların gündeminde olmalıdır.”

La Stampa’nın “Türkiye’de bundan sonra ne olacak? Erdoğan gerçekten de yenilmez mi?” sorusuna ise Demirtaş, şöyle dedi:

“Tüm otoriter rejimler biter. Türkiye’de er ya da geç toplum kendine demokratik bir gelecek inşa etmeyi başaracaktır.”

Diğer Haberler