Habercilikte Yeni Çizgi

Kalın: Rusya Tel Rıfat’ta YPG’nin kalmadığını iletti

Gazete Çizgi- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Tel Rıfat operasyonu ile ilgili ‘Rusya Tel Rıfat’ta YPG’nin kalmadığını iletti, bunu teyit edeceğiz.’ dedi.

Sputnikîn haberine göre İbrahim Kalın, Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunup basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tel Rıfat operasyonu ile ilgili “Rusya Tel Rıfat’ta PYD/YPG unsuru kalmadığını iletti, bunu teyit edeceğiz.” diyen Kalın “Bütün o bölge, buna Tel Rıfat da dahil, terör unsurlarından temizlenene kadar bu harekât devam edecektir. Tel Rıfat konusunda Ruslar ‘YPG/PYD unsurlarının neredeyse kalmadığını’ söylüyor. Bunu kendi kaynaklarımızdan teyit edeceğiz. Amerikan yönetiminden çelişkili açıklamalar geliyor. Trump Suriye’den çekileceklerini ifade ediyor. Diğer Amerikan yetkilileri Suriye’de kalmaya devam edeceğiz diye açıklamalar geliyor. Amerika’nın bir karar vermesi lazım, Suriye’de IŞİD’le mücadele bitti mi, bitmedi mi? Yani ‘Bitti.’ diyorlar, ‘Bitmek üzere.’ diyorlar, ‘Bitime yaklaştık.’ diyorlar. Sonra ‘Yok, hayır, tehdit devam ediyor.’ diyorlar. Orada ciddi bir kafa karışıklığının olduğu anlaşılıyor. Başkalarının kafa karışıklığı ya da planları bir tarafa, bizim kafamız son derece net, bizim yaklaşımımız son derece açık.” şeklinde konuştu.

PKK’nin Şengal’den çekilmeye başlamasına ilişkin ise “Biz buna ihtiyatla yaklaşıyoruz. Çünkü bu örgütün, bu tür yalan taktikleri çok sık karşımıza çıkan bir durum. İsim değiştiriyorlar, mevzi değiştiriyorlar, mevki değiştiriyorlar ama gene oradaki mevcudiyetlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Afrin’deki mevcudiyetimiz şu anda devam edecek ki o sınır bölgesinde ve Afrin içinde güvenlik ve asayiş bütünüyle sağlanana kadar. Sincar’daki PKK mevcudiyetini kabul etmemiz mümkün değil, zaten Irak makamları da bunun farkındalar ve onlar da kabul etmiyorlar” dedi.

Kalın, Mehmet Şimşek’in istifa ettiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine “Bu şu anda bir iddia. Bize gelen bir şey yok bununla ilgili” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler