Habercilikte Yeni Çizgi

DSG: Doğu Deirezzor’da IŞİD’e karşı verilen operasyon son aşamaya geld

Gazete Çizgi- Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Deirezzor Askeri Meclis Komutanı İsmail Abdullah, SDG’nin başlattığı “Cizre Fırtınası Hamlesi”nin son son aşamaya geldiğini dile getirdi.

İznews’e göre Abdullah, IŞİD’e karşı devam eden operasyona, uluslararası koalisyonla birlikte Irak ordusunun da destek verdiğini söyledi.

Fırat’ın doğusundaki bütün çevre köyler ve Doğu Deirezzor sınırları içerisinde bulunan Irak ve Suriye sınır hattının kısa bir süre içerisinde IŞİD’den tamamen kurtarılacağını belirten Abdullah, operasyonun son aşamasının 1 Mayıs’ta başlatıldığını ve bu zaman diliminde 21 km kare alanın kurtarıldığını kaydetti.

“En stratejik yol açılacak”

Abdullah, SDG savaşçılarının Fırat Nehri’nin doğusundaki ve stratejik öneme sahip Baxoz köyünde IŞİD üyelerini çembere aldıklarını, buranın kurtarılmasıyla Hecin ilçesine giden yolun açılacağını söyledi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) 1 Mayıs’ta, Suriye’de, Deirezzor’un doğusunda IŞİD’e karşı operasyona yeniden başlattığını duyurmuştu.

9 Eylül’de Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrin kentine yönelik başlatmış olduğu operasyondan dolayı SDG, IŞİD’e karşı verdiği mücadeleyi durdurmuştu.

Diğer Haberler