Habercilikte Yeni Çizgi

SOHR: İran askerleri Rojava’nın o bölgesinden çekildi

Gazete Çizgi- İran’ın askeri danışmanlarının, Afrin’in güneydoğusundaki Tel Rıfat ilçesini terkederek, Nubil ve Zehra bölgelerine çekildiği bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Tel Rıfat ilçesindeki İran’ın askeri danışmanlarının Nubil ve Zehra bölgelerine çekildiğini duyurdu.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, Rusya’yla yapılan anlaşma çerçevesinde, Türkiye askerlerinin Tel Rıfat bölgesine gireceği, Suriyeli muhalif gruplarından bazılarının da İdlib ve Lazkiye çevresinden çekileceği iddia edildi.

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Tel Rıfat Siyasi Konseyi Başkanı Beşir Elyut, Türk Ordusu’nun Tıl Rıfat’a gireceğine dair bir talimat almadıklarını söyledi.

Türkiye Ordusu’nun seçimlerden önce bölgeye gireceğini düşünmediğini belirten Elyut, “Rejim ve DSG’ye bağlı bazı güçler buradan çekildi. Ayrıca 70’e yakın Afrinli sığınmacı aile burayı terketti” dedi

Afrin’in 21 kilometre güneydoğusunda bulunan ilçe, Minnag Havaalanı gibi önemli bir lojistik üs noktasına da evsahipliği yapıyor.

Diğer Haberler