Habercilikte Yeni Çizgi

Bolu’da HDP’ye saldırıların ardı arkası kesilmiyor: Bu sefer il binası yakılmak istendi

Gazete Çizgi- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bolu il binası 3’üncü kez saldırıya uğradı. İl binasının kapısını zorlayan kişiler kapıyı açamayınca binayı yakmak istedi. Saldırının ardından olayı anlatan HDP Bolu İl Eşbaşkanı İbrahim Yolci, gece binadan ayrıldıktan sonra binanın kapısına yanıcı bir jel dökülerek ateşe verilmeye çalışıldığını söyledi.

MA’ya göre Sabah güvenlik şubeye ifadeye çağrıldığını belirten Yolci, “İki kişi gözaltına alınmıştı. Şikayetçi olduk” dedi. Yolci, polislerin gözaltındakileri, “Bunlar iki sarhoş ne yaptıklarını bilmiyorlar, ne yapacakları belli olmaz” diye savunduğunu belirtti. Bina içerisinde hasar olmadığını ancak binanın kapısının kullanılamaz olduğunu söyleyen Yolci, can güvenliklerinin olmadığını ancak tüm baskılara rağmen çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

‘TÜM PARTİLERLE TOKALAŞIP MUTABAKATA VARDIK’

HDP Bolu İl Eşbaşkanı Yolci, seçimlerin start almasıyla birlikte tüm partilerin, Valilik, Jandarma ve Emniyet ile toplantı aldıklarını, bu toplantıda partilerin el sıkışarak, seçimlerde belirlenen yerlerde bayrak asılması mutabakatına vardıklarını söyledi. Tüm partilerin seçim kampanyası sırasında bayrak asmalarının ardından kendilerinin de bayraklarını il binalarına astıklarını ve sonrasında saldırıların başladığını belirtti.

BOLU VALİ YARDIMCISI, HDP’LİLERE ‘TERÖR İLE İLTİSAKLISINIZ DİYOR’

Daha önce de parti binalarına asılan bayrakların yakılmasının ardından Valiliğe gittiklerini ve Vali Yardımcısı ile görüştüklerini söyleyen Yolci şöyle dedi: “Vali yardımcısına ben ve vekil adayları birlikte gittik. Görüşmemizde Vali Yardımcısı “Sizin üst düzey yöneticileriniz terörden tutuklu. Burada 290 kişi sizden ‘terör’ tutuklusu var. Terörle aranıza mesafe koymadığınız için buranın hassasiyeti var’ şeklinde konuştu. Bize ‘bayraklarınızı asmayın’ demeye getirdi. Siyasi parti olduğumuzu, Valiliğin kararı olduğunu söyledik ve çıktık. Güvenliğimizin sağlanmasını istedik.”

GÖRÜŞMEDEN YARIM SAAT SONRA BİNAYA SALDIRI

Valilikten ayrıldıktan 20 dakika sonra HDP Bolu milletvekili adayı Gönül Baş’ın kent merkezinde alış veriş yaparken saldırıya uğradığını kaydeden Yolci, “En son binamız yakılmaya çalışıldı” diye konuştu. Saldırılar sırasında Bolu halkının da saldırganlara tepki gösterdiğini ifade eden Yolci, “Bolu halkı saldırılardan rahatsız bizden değil. Tüm partiler gibi bizim de seçim çalışmamızı yapmamızı istiyor” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

HDP’ye yönelik artan saldırılar üzerine HDP Genel Merkezi tarafından kente gönderilen avukat Raziye Turgut, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Saldırıların organize bir şekilde yapıldığından şüphelendiklerini belirten Turgut, “Saldırıya uğrayan tüm partililer adına kapsamlı suç duyurusunda bulunacağız. Saldırılar sırasında MHP milletvekili adayının da bayrak yakma olayına karıştığı bilgisi var. Tüm saldırganlar ve yaşanan idari ve kolluk kuvvetlerinin görevi ihmali hakkında da kovuşturma için suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca partililerin can güvenliği olmadığı için koruma talebinde bulunacağız” ifadelerinde bulundu.

Diğer Haberler