Habercilikte Yeni Çizgi

Muhalefet ‘KANDİL’ operasyonunu değerlendirdi: Kim, ne dedi?

Gazete Çizgi- Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçimler yaklaşırken Kandil Dağı’ndaki PKK hedeflerine yönelik operasyonların yoğunlaştırılması, muhalefet partilerine göre iktidarın “gündem değiştirme” ve “seçim yatırımı” hamlesi.

K 24′ e göre Seçim kampanyalarıyla birlikte operasyonun da ülkenin önemli gündem maddelerinden biri haline gelmesi tartışmalara yol açtı.

İktidar partisi AK Parti ile seçimlerdeki müttefiki MHP seçim meydanlarında operasyonu sahiplenen yüksek tonlu açıklamalar yaparken, muhalefet partileri “seçim malzemesi yapıldığı” gerekçesiyle operasyonu eleştiriyor.

Operasyona en sert tepkiyi HDP gösteriyor.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Dikkatleri ekonomiden güvenliğe çekmeye yönelik bir yaklaşımdır bu. Toplumsal olay ve destek olmadığı halde sanki büyük bir güvenlik krizi yaşanıyormuş gibi bir zamanlama ile karşı karşıyayız. Yani tutum sonuç itibariyle sadece gerilimi tırmandıracak, bunun operasyonel bir tutum, bir algı operasyonu ile ilgili bir tutum olduğu kanaatini güçlendirecektir” dediOperasyonu manüpülasyon olarak tarif etmenin daha doğru gözüktüğünü söyleyen Bilgen, “Çünkü güvenlik uzmanları da bu konunun planlanmış, sonuç alıcı bir sonuçtan çok iç kamuoyuna, iç siyasete yönelik boyutunun belirleyici olacağını söylüyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Bilgen, önceki dönemlere göre “genel bir duyarlılık olduğunu” gördüğünü de belirterek, “Ez azından önceki dönemler gibi bir tutum yok. Bir doğrudan iletişim yok. Onların kamuoyu ile ilgili paylaşımları gösteriyor ki artık bu konular üzerinden algı operasyonu yapmak sanıldığı kadar kolay olmayacak” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN SEÇİM TEPKİSİ

Dozu HDP kadar olmasa da diğer muhalefet partilerinden de tepki geldi.

İYİ Parti Sözcüsü Aytunç Çıray, genel olarak PKK’ye yönelik operasyonu desteklemelerine karşın, “Ama burada seçim kokusu alıyoruz” diyerek tepki gösterirdi.

Anamuhalefet partisi CHP’nin Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “16 yıldır Kandil’e gitmeyenler son 16 günde mi gitmeyi akıllarına koymuşlar” dedi CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi, operasyonun oy kaygısından kaynaklandığını savunduHakverdi, “AK Parti’nin Mart ayında başlattığı operasyonu bugün bu şekilde kullanması seçim yatırımından başka bir şey değildir. Zaten devam eden bir operasyon vardı. Bugün daha yüksek sesten dillendirmesi sadece seçime yönelik yatırım ve vatandaşın gözünü boyama olarak görüyorum. Zaten devam eden bir operasyon vardı” diye konuştu.

Hakverdi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası bir anlaşma sonucu belki bu operasyon şiddetlenebilir, sonlandırılabilir ama bugün açıktan dillendirilmeye çalışılması seçim yatırımı ve vatandaşın gözünün boyanması olarak değerlendiriyorum.”

OPERASYONUN SEYRİ

10 Mart’ta başlayan ve son günlerde yoğunlaştırılan operasyonun üç aşamadan oluştuğu bildiriliyor. Operasyonun ilk aşamasında 30 kilometrelik alanın ele geçirildiği belirtilirken, ikinci aşamada PKK’nin Kandil’deki karargahlarına girilmesi hedefleniyor.

İkinci aşamanın seçimlerden önce tamamlanabileceği öne sürülüyor. Yaklaşık 2 ay sonra bitmesi hedeflenen operasyonun son aşamasında bölgenin tamamen ele geçirilip buralarda üs kurulması öngörülüyor.”

Diğer Haberler